X
تبلیغات
پرسشنامه، تست و آزمون‌های روان‌شناسی

پرسشنامه، تست و آزمون‌های روان‌شناسی

حضرت زهرا سلام الله علیها فرموده اند: کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ، برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد.

پرسشنامه فرزندپروری آلاباما (فرم كودكان)


پرسشنامه فرزندپروری آلاباما (فرم كودكان)


معرفي

فرايك (1991) با طرح پيچيدگي و مقرون‌ به‌ صرفه نبودن روش مشاهده تعامل والدين و كودك و همچنين عدم كفايت لازم مقياس‌‏هاي خودگزارشي كودكان از رفتار والدين به دليل محدوديت در نمونه رفتار مورد ارزيابي، اقدام به طراحي و ساخت پرسشنامه فرزندپروری آلاباما نمود. اين پرسشنامه يك ابزار خودگزارشي و داراي 42 عبارت است كه پنج بعد رفتار فرزندپروری که عبارتند از مشاركت والدين (پدر و مادر به طور جداگانه)، فرزندپروری مثبت، ضعف در نظارت و راهنمايي، عدم ثبات در نحوه برخورد با فرزند و تنبيه بدني را مورد ارزيابي قرار مي‏‌دهد. لازم به یادآوری است كه عبارات مربوط به زيرمقياس مشاركت والدين هر كدام از دو بخش تشكيل شده، كه يك بخش مربوط به مشاركت مادر و ديگري مربوط به مشاركت پدر است. آزمودني (كودك) در فرم كودكان بايد در يك مقياس ليكرت 5 درجه‏‌اي مشخص سازد كه هر يك از عبارت‏‌ها تا چه حد در مورد تعامل وي با والدينش درست است. اين پرسشنامه براي كودكان بين 8 تا 16 ساله مناسب است.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون‌یار  پویا
برچسب‌ها: فرزندپروری, آلاباما, کودکان, والدین, تعامل
+ نوشته شده در  چهارشنبه 20 آذر1392ساعت 16:56  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس طرح‌واره‌های جنسی مردان


مقیاس طرح‌واره‌های جنسی مردان

معرفی

از لحاظ تاریخی، تحقیق در مورد گرایش‌های جنسی مردان متمرکز بر بررسی رفتارهای جنسی، پاسخ‌های جنسی، عواطف و نگرش‌های جنسی  آنان بوده است و در روبرو، پژوهش‌های کمی گرایش‌های جنسی مردها را به عنوان یک پدیده شناختی‌ ـ‌ اجتماعی، یا اقدام به ترسیم یک چشم‌انداز شناختی از گرایش‌های جنسی مردان نموده است. اندرسن و کرانوسکی (1994) گفته‌اند که مفهوم خودطرح‌واره‌های جنسی به عنوان یک جنبه از خودگزارش‌دهی (برداشتی از خود) ویژه گرایش‌های جنسی و کاربردپذیر بودن این ساختار در رابطه با گرایش‌های جنسی زنان است. تصور کلی این است که مردها باید دارای خود‌طرح‌واره‌های جنسی باشند. داده‌ها نشان داده که مردهای دارای طرح‌واره و مردهای بدون طرح‌واره دارای گرایش‌‌های جنسی متفاوت هستند. مقیاس طرح‌واره‌های جنسی مردان که شامل 41 صفت است بر اساس نسخه اصلی آن که 45 صفت داشته و طرح‌واره‌های جنسی مردان را مورد بررسی قرار می‌دهد تهیه شده است.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون‌یار  پویا
برچسب‌ها: طرح‌واره‌ها, جنسی, مردان, گرایش‌‌ها, خودگزارش‌دهی
+ نوشته شده در  دوشنبه 18 آذر1392ساعت 18:50  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه ویژگی‌های روانی دوران نوجوانی


پرسشنامه ویژگیهای روانی دوران نوجوانی

 

معرفی

  این پرسشنامه در سال 1390 ساخته شد. این پرسشنامه 12 عامل از ویژگی‌‏های روانی دوران نوجوانی را می‏‌سنجد. این پرسشنامه برای اندازه‌‏گیری ویژگی‏‌های روانی دوران نوجوانی، پرسشنامه‏‌ای محقق‌ساخته با 56 عبارت است.برای ساخت پرسشنامه، کلیه کتب مربوط به روان‌شناسی رشد و روان‌شناسی نوجوانی بازنگری و ویژگی‌‏های منتسب به این دوره استخراج شده و پس از آن، این ویژگی‌‏ها، کلیه‌ی ویژگی‌‏های بیرون آورده شده به پرسش تبدیل شد.
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون‌یار  پویابرچسب‌ها: ویژگی‌ها, دوران, نوجوانی, محقق‌ساخته, رشد
+ نوشته شده در  پنجشنبه 14 آذر1392ساعت 12:47  توسط آزمون‌یار پویا  | 

آزمون سنجش انزال زودرس


آزمون سنجش انزال زودرس (AIPE)

معرفی

مشکلات جنسی معمولاً جزء مشکلات ژرف در پیوندهای انسانی است که شامل درد و رنج روانی و هیجانی می­‌شود. به علت این پریشانی ژرف روان‌شناختی، اختلالات جنسی به عنوان اختلالات روان‌شناختی طبقه‌­بندی شده‌­اند. این اختلالات، یکی از فراوان­‌ترین مشکلات گزارش شده در روابط بین زوجین بوده و به همین علت، اهمیت زیادی در روان‌شناسی و روان‌پزشکی بالینی دارند. در انزال زودرس، مرد به صورت متناوب یا پایدار، پیش از زمان دلخواه خود به ارگاسم رسیده و انزال می‌کند. این آزمون نسخه ترجمه ­شده‌ی ایندکس عربی سنجش انزال زودرس است.
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون‌یار  پویابرچسب‌ها: سنجش, انزال, زودرس, مشکلات, جنسی
+ نوشته شده در  سه شنبه 12 آذر1392ساعت 14:25  توسط آزمون‌یار پویا  | 

نرم‌افزارهای سازمانی و شغلی


قابل توجه همکاران‌ گرامی


*نرم‌افزار پرسشنامه‌‌های

رضایت شغلی و عدالت سازمانی*


در موسسه آزمون‌یار پویا آماده و تولید شده‌ و در فهرست نرم‌افزارهای حوزه روان‌شناسی و روان‌سنجی قرار دارد. در ضمن این پرسشنامه‌‌ها به صورت مداد کاغذی هم موجود می‌باشد.ورود به سایت آزمون یار  پویا


برچسب‌ها: رضایت شغلی, عدالت سازمانی, نرم‌افزار, پرسشنامه
+ نوشته شده در  یکشنبه 10 آذر1392ساعت 17:7  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه رضايت جنسي لارسونپرسشنامه رضايت جنسي لارسون (LSSQ)


 معرفی

غریزه و سایق جنسی و مسایل مربوط به آن، ما را از لحظه تولد تا دم مرگ، دنبال می­‌کنند. بسیاری از فعالیت‌های بشر از تشکیل روابط او با دیگران گرفته تا هدف او از کسب درآمد، شدیداً از تمایلات جنسی و میل به ارضای جنسی در او تأثیر می‌پذیرند. از این رو، مسایل جنسی، ارضای جنسی، مشکلات جنسی و اهمیت آن‌ها در زندگی افراد و سلامت اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی و پزشکی جامعه، غیرقابل انکار، غیرقابل چشم‌پوشی و بسیار زیاد است. به طور نمونه، پژوهش‌هایی که درباره شادکامی یا بهزیستی ذهنی انجام شده­‌اند به طور باثباتی نشان می­‌دهند که یکی از پیش­‌بینی­‌کننده­‌های اصلی و مهم رضایت از زندگی کیفیت روابط صمیمانه و به ویژه روابط جنسی است به نحوی که اهمیت این روابط در رضایت از زندگی اغلب حتی بیشتر از سطح تحصیلات، درآمد یا وضعیت شغلی فرد است (دی پائولو و موریس؛ دینر، اُیشی و لوکاس، لوکاس و مروسزک و اسپیرو، 2005). پرسشنامه رضايت جنسي لارسون بوسیله لارسون و همکارانش در سال 1998 ارایه شد.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون‌یار  پویا

 

برچسب‌ها: رضایت جنسی, لارسون, تولد, مرگ, روابط
+ نوشته شده در  پنجشنبه 7 آذر1392ساعت 12:54  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه خانواده افراد مبتلا به اسكيزوفرنيپرسشنامه خانواده افراد

مبتلا به اسكيزوفرني (FQ)

 

معرفي

پرسشنامه خانواده در سال 2002 توسط ويدمن و همكاران به منظور ارزيابي حالت هيجاني ابراز  شده بستگان افراد مبتلا به اسكيزوفرني تهيه شد. نتايج پژوهش‌ها نشان داده است كه  هيجان ابرازشده يكي از بهترين عوامل پيش‌بينی کننده رشد اسكيزوفرني در بيماران است. پرسشنامه خانواده يك ابزار خودگزارشي و داراي 20 عبارت است. آزمودني بايد در يك طيف ليكرت چهار درجه‌اي مشخص سازد كه تا چه حد هر يك از رفتارهاي مطرح شده را انجام مي‌دهد. اين ابزار داراي دو زيرمقياس انتقاد و درگيري هيجاني مفرط است.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون‌یار  پویابرچسب‌ها: افراد مبتلا, اسکیزوفرنی, خانواده, انتقاد, درگیری هیجانی
+ نوشته شده در  دوشنبه 4 آذر1392ساعت 10:0  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه رشد خودمختاری آیووا


پرسشنامه رشد خودمختاری آیووا (IDAI)

 

معرفي

پرسشنامه رشد خودمختاری آیووا در سال 1986 برای ارزيابي خط سير تحول خودمختاري براساس نظريه چيكرينگ (1969) به وسيله هود و جكسون طراحي شد. پرسشنامه رشد خودمختاری آیووا داراي 90 عبارت و شش زير مقياس: وابستگي متقابل، استقلال عاطفي  والدين، مديريت زمان، مديريت مالي، استقلال عاطفی دوستان و همسالان و جابجايي است. اين پرسشنامه يك ابزار خودگزارشي است و آزمودني بايد در يك مقياس ليكرت 5 درجه‌اي مشخص سازد كه هر عبارت چقدر در مورد وي درست است.
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون‌یار  پویابرچسب‌ها: رشد, خودمختاری, آیووا, وابستگی, استقلال
+ نوشته شده در  شنبه 2 آذر1392ساعت 16:1  توسط آزمون‌یار پویا  | 

نرم‌افزار پرسشنامه هوش معنوی جامع


قابل توجه همکاران‌ گرامی


 
*نرم‌افزار پرسشنامه‌ هوش معنوی جـامـع*


در موسسه آزمون‌یار پویا آماده و تولید شده‌ و در فهرست نرم‌افزارهای حوزه روان‌شناسی و روان‌سنجی قرار دارد. در ضمن این پرسشنامه‌ به صورت مداد کاغذی هم موجود می‌باشد.ورود به سایت آزمون یار  پویا


برچسب‌ها: نرم‌افزار, هوش معنوی, جامع, 83 عبارتی, پرسشنامه
+ نوشته شده در  سه شنبه 28 آبان1392ساعت 18:37  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس پذیرش اجتماعی خردسالان


مقیاس پذیرش اجتماعی خردسالان  (YCSD)


معرفی

این مقیاس دارای 26 عبارت و برای ارزیابی پذیرش اجتماعی تهیه شده که به عنوان شکلی از انکار دفاعی است و باید به همه‌ی گزینه‌های آن پاسخ داده شود. پژوهش‌ها نشان می‌‏دهد که این آزمون انگیزه کلی برای نیاز به برآورده شدن نیازهای اجتماعی را ارزیابی می‌کند. آزمون ممکن است از راه نوشتاری یا خواندن با صدای بلند برای خردسالان یا آزمودنی با توانایی محدود در خواندن انجام شود. قالب انتخاب اجباری بین یکی از دو پاسخ به کنترل رضایت از پاسخ کمک می‌کند.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون‌یار  پویابرچسب‌ها: پذیرش, اجتماعی, خردسالان, نیازها, انگیزه
+ نوشته شده در  دوشنبه 27 آبان1392ساعت 9:45  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه سازگاری خانواده


پرسشنامه سازگاری خانواده   (FCI)

 

معرفی

این پرسشنامه دارای 70 عبارت برای اندازه‏‌گیری چگونگی درک زوج‌‏ها از واکنش‏‌هایشان نسبت به جدایی خانواده به صورت همیشگی (مانند جدایی همسران)، جدایی برای زمانی طولانی (مأموریت نظامی) یا جدایی‏‌هایی که همیشه تکرار می‏‌شود (مانند سفرهای کاری) طراحی شده است.

اساس نظریه در موارد پرسشنامه سازگاری خانواده، نظریه حمایت اجتماعی، نظریه استرس خانواده و نظریه سازگاری روانی است. FCI دارای عواملی مرتبط به این موضوع است که آیا این جدایی برای مدتی طولانی، مکرر یا برای همیشه (طلاق) است، که این موارد در بخش شیوه نمره‏‌گذاری مشخص می‌‏شوند.
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون‌یار  پویابرچسب‌ها: سازگاری خانواده, طلاق, جدایی, زوج‌ها, همسران
+ نوشته شده در  شنبه 25 آبان1392ساعت 17:10  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه روان‌درماني مثبت


پرسشنامه روان‌درماني مثبت PPI))

 

معرفي

پرسشنامه روان‌درماني مثبت در سال 2008 توسط رشيد برای سنجش ميزان شادكامي افراد بر اساس نظريه شادكامي و شكوفايي سليگمن تهيه شده است. از نظر سليگمن شادكامي پايدار داراي سه مؤلفه: زندگي خوشنودكننده، زندگي متعهدانه و زندگي معنادار است. بر اين اساس، پرسشنامه روان‌درماني مثبت داراي 21 عبارت بوده و سه زيرمقياس زندگي خشنودكننده، متعهدانه و معنادار را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد. اين آزمون يك ابزار خودگزارشي بوده و آزمودني بايد يكي از چهار گزينه مطرح شده براي هر مورد را كه بيشتر نشان‌دهنده ويژگي‌هاي وي است، به عنوان پاسخ درست گزینش كند.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون‌یار  پویابرچسب‌ها: روان‌درمانی, مثبت, سلیگمن, زندگی, شکوفایی
+ نوشته شده در  دوشنبه 20 آبان1392ساعت 13:36  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس رضایت از زندگی


مقياس رضايت از زندگي

(SWLS)

معرفي

مقياس رضايت از زندگي توسط داينر و همكاران (1985) و برای سنجش رضايت از زندگي تهيه شده است. اين مقياس يك ابزار خودگزارشي است كه از 5 عبارت تشكيل شده است. عبارات اين آزمون مؤلفه شناختي بهزيستي فاعلي را اندازه‏‌گيري مي‏‌كند. مقياس رضايت از زندگي در سال 1998 در يك مطالعه بين فرهنگي توسط ساه، داينر، اويشي و تريانديس به زبان‏‌هاي آلماني، اسپانيايي و ژاپني برگردان شده است.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون‌یار  پویابرچسب‌ها: مقیاس, رضایت, زندگی, داینر, بهزیستی
+ نوشته شده در  شنبه 18 آبان1392ساعت 10:11  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه خودکارآمدی سیگار


پرسشنامه خودکارآمدی سیگار (SSEQ)

 

معرفی

پرسشنامه خودکارآمدی سیگار برای ارزیابی کاربرد نظریه خودکارآمدی برای سیگار کشیدن تنظیم شده است. به عبارتی، آیا تغییر در باورهای فردی در باره‌ی توانایی فرد در اجرای موفقیت‌آمیز عمل می‌تواند دگرگونی در رفتار را ایجاد کند (کم شدن سیگار یا ترک آن؟) 
از آزمودنی خواسته می‌شود که هر 17 عبارت را بخواند و سپس ارزیابی کند که آیا می‌تواند بپذیرد که رفتار سیگار کشیدن خود را کنترل کرده و به برنامه کم سیگار کشیدن در آن موقعیت متعهد باقی بماند. این ابزار در بردارنده یک نمره کل است که نشان دهنده قدرت کلی قضاوت خودکارآمدی است. با این وجود، هنوز در مراحل اولیه رشد پرسشنامه خودکارآمدی سیگار توان بالقوه‌ای را در تحقیقات کلینیکی و کاربردی نشان می‌دهد.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: خودکارآمدی, سیگار, کاربردی, باورها, توانایی
+ نوشته شده در  چهارشنبه 15 آبان1392ساعت 14:45  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه حل مسأله اجتماعی


پرسشنامه حل مسأله اجتماعی  (SPSI)

 

معرفی

 این مقیاس چند بعدی با 70 پرسش براساس یک مدل تجویزی حل مسأله شکل گرفته است که حل مسأله اجتماعی را یک فرآیند پیچیده شناختی‌  ‌ـ‌  عاطفی ‌ـ‌ رفتاری در نظر می‏گیرد که از چند عنصر مختلف تشکیل می‏شود، از جمله متغیرهای انگیزشی کلی و مجموعه‏‌ای از مهارت‏‌های ویژه. این پرسشنامه از دو بعد اصلی تشکیل شده است که عبارتند از مقیاس تشخیص مسأله، مقیاس مهارت‏‌های حل مسأله  و 7 زیرمقیاس دارد.

توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: حل‌مساله, اجتماعی, مهارت‌های ویژه, تشخیص, فرآیند
+ نوشته شده در  دوشنبه 13 آبان1392ساعت 9:31  توسط آزمون‌یار پویا  | 

نرم‌افزار خودکارآمدی عمومی شرر


قابل توجه همکاران‌ گرامی


 
*نرم‌افزار پرسشنامه‌ خودکارآمدی عمومی شرر*


در موسسه آزمون‌یار پویا آماده و تولید شده‌ و در فهرست نرم‌افزارهای حوزه روان‌شناسی و روان‌سنجی قرار دارد. در ضمن این پرسشنامه‌ به صورت مداد کاغذی هم موجود می‌باشد.ورود به سایت آزمون یار  پویا


برچسب‌ها: نرم‌افزار, خودکارآمدی, عمومی, شرر, 17 پرسشی
+ نوشته شده در  سه شنبه 7 آبان1392ساعت 18:4  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه پاسخ به درد


پرسشنامه پاسخ به درد (PRI)


معرفی

پرسشنامه پاسخ به درد دارای 60 عبارت است که برای اندازه‏‌گیری پاسخ‏‌های سازگاری کودکان به دردهای بازگشت کننده طراحی شده است. برای ارزیابی 3 بعد فعال، منفعل و انطباقی است، که هر کدام از عامل‏‌ها شامل زیرمقیاس‏‌هایی که استراتژی‏‌های ویژه‌ای را برای سازگاری با درد نشان می‏‌دهد. این پرسشنامه برای فراهم کردن مقیاسی مناسب برای تمرین کننده در بچه‌‏های هم مدرسه‌‏ای با درد بازگشت کننده یا مزمن تهیه شده است، به ویژه درد شکمی بازگشت کننده که رایج‌‏ترین شکایت در دوران کودکی است. از ادبیات نظری و تجربی برای تهیه این مقیاس استفاده شده است که انواع استراتژی‏‌ها را برای سازگاری با درد مشخص می‏‌کند، راهبردهای گوناگون ممکن است از راه مداخلات بالینی تمایل به تغییر را نشان دهند. پرسشنامه پاسخ به درد دارای 60 پرسش و 13 زیرمقیاس است.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: پرسشنامه, پاسخ, درد, والکر, بچه‌ها
+ نوشته شده در  شنبه 4 آبان1392ساعت 18:55  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه تنظيم رفتاري در ورزش

پرسشنامه تنظيم رفتاري در ورزش ‌ـ 2

(BREQ-2)

 معرفي

پرسشنامه تنظیم رفتاري در ورزش‌ـ2 در سال 2004 توسط ماركلند و توبين برای ارزيابي انواع تنظيم در رفتار ورزشي براساس نظريه خود تنظيمي ريان و دسي (1985) تهيه شد. نسخه اصلي اين پرسشنامه در سال 1997 توسط مولان، ماركلند و اينگلودو طراحي شده بود. نسخه فعلي كه يك ابزار خودگزارشي است، داراي 19 عبارت است.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: تنظیم, رفتاری, ورزش, مارکلند, توبین
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1 آبان1392ساعت 12:10  توسط آزمون‌یار پویا  | 

نرم‌افزار پرسشنامه تعهد سازمانی


قابل توجه همکاران‌ گرامی


*نرم‌افزار پرسشنامه‌ تعهد سازمانی 24 عبارتی*


در موسسه آزمون‌یار پویا آماده و تولید شده‌ و در فهرست نرم‌افزارهای حوزه روان‌شناسی و روان‌سنجی قرار دارد. در ضمن این پرسشنامه‌ به صورت مداد کاغذی هم موجود می‌باشد.ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: نرم‌افزار, پرسشنامه, تعهد, سازمان, موسسه
+ نوشته شده در  سه شنبه 30 مهر1392ساعت 8:36  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه احساس غربت


پرسشنامه احساس غربت (HQ)

معرفي

 پرسشنامه احساس غربت در سال 1998 توسط آرچر و همكاران به منظور ارزيابي ميزان احساس غربت دانشجويان ساخته شد. براي ساختن اين پرسشنامه آرچر و همكاران ماده‌هايي را جمع‌آوري كردند كه انتظار داشتند شكلي از واكنش غم و اندوه به منزله احساس غربت باشند. اين ماده‌ها مشتق از واكنش‌هاي غم و اندوه بودند كه در پاركر (1986، 1985، 1972، 1970)، شاختر (1986) و شاختر و زيسوك (1983) شرح داده شده‌اند. به عنوان مثال، مي‌توان از واكنش‌هاي زير نام برد:

 واكنش‌هايي كه جنبه شناختي دارند، مانند افكار مزاحم در مورد خانه؛ و كنش‌هايي كه جنبه انگيزشي دارند، مانند احساسات قوي براي كشيده شدن به سوي خانه؛ اضطراب و افسردگي؛ واكنش‌هاي رفتاري مانند جستجوي تماس.

توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: احساس, غربت, واکنش‌ها, خانه, دانشگاه
+ نوشته شده در  یکشنبه 28 مهر1392ساعت 12:51  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه اهمال‌کاری


پرسشنامه اهمال‌کاری

معرفی

اهمال‌کاری در زبان لاتين از دو بخش Pro به معني «جلو»، «پيش» و «در حمايت از» و Crastius به معناي «فردا» تشكيل شده و معناي واژه‌ای آن «تا فردا» است. مترادف‌های آن نيز شامل مسامحه، دودلي، به تأخيراندازي و به عقب انداختن انجام كار به ويژه به علت عادت در بي‏‌دقتي، يا تنبلي و به تعويق انداختن يا تأخیر غيرضروري می‌شود (الیس و کاناس، 2002). با آن كه دامنه تعريف اهمال‏‌كاري از تأخیر در شروع يا كامل كردن يك کار تا تأخیر در پيوستگي کار همراه با ناراحتي ذهني (سولومون و راتبلوم، 1984)؛ و تأخیر غيرمنطقي رفتار (زمانپور، 2000) را در بر می‌گیرد، اما در مجموع، آن را به تأخیر انداختن يا به تعويق انداختن کاری تعريف کرده‌اند كه شخص بايد انجام دهد و از اين رو سطحي از اضطراب ناشي از اهمال‏‌كاري را تجربه می‌کند (رورباگ، 2006). این پدیده دو سطح شناختی و رفتاری را در بر می‌گیرد. در سطح رفتاری فرد کاری که قصد انجام آن را داشته است را بدون هیچ دلیل ویژه‌ای و به طور کاملاً اختیاری در زمان خاصی انجام نمی‌دهد و در سطح شناختی فرد در گرفتن تصمیمات به موقع تعلل می‌ورزد (اکینسولا و همکاران، 2007).توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: اهمال‌کاری, بی‌دقتی, تاخیر انداختن, تعویق, عقب انداختن
+ نوشته شده در  سه شنبه 23 مهر1392ساعت 16:33  توسط آزمون‌یار پویا  | 

نرم‌افزار کیفیت زندگی بهداشت جهانی


قابل توجه همکاران‌ گرامی


*نرم‌افزار پرسشنامه‌های کیفیت زندگی سازمان

بهداشت جهانی فرم 26 عبارتی و 100 عبارتی*

در موسسه آزمون‌یار پویا آماده و تولید شده‌اند و در فهرست نرم‌افزارهای حوزه روان‌شناسی و روان‌سنجی قرار دارند. در ضمن این پرسشنامه‌ها به صورت مداد کاغذی هم موجود می‌باشند.ورود به سایت آزمون یار  پویا


برچسب‌ها: کیفیت زندگی, بهداشت جهانی, فرم کوتاه, فرم بلند
+ نوشته شده در  یکشنبه 21 مهر1392ساعت 17:27  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقياس عزت نفس پپ


مقياس عزت نفس پپ (فرم دانش‌آموز)


معرفي

مقياس عزت‌نفس در سال 1988 توسط پپ و همكاران برای ارزيابي ميزان عزت‌نفس كودكان ساخته شد. اين آزمون يك ابزار خودگزارشي است، كه داراي 60 عبارت بوده و پنج زيرمقياس عزت‌نفس عمومي، تحصيلي، بدني، خانوادگي و اجتماعي را مي‌سنجد. عزت‌نفس عمومي عبارتست از يك احساس ارزش عمومي كه فرد از خودش دارد. عزت‌نفس تحصيلي به معناي يك احساس و ارزيابي نسبت به پيشرفت و توانايي تحصيلي شخص از خودش در ارتباط با برآورده ساختن انتظاراتي است كه پدر و مادر، مدرسه و معلمان از وي دارند. عزت‌نفس بدني عبارتست از احساس و ارزشي كه شخص از توانايي‌هاي جسماني خود دارد. عزت‌نفس خانوادگي نيز به معناي احساس و ارزشي است كه هر شخص به عنوان يكي از اعضاي خانواده نسبت به خود دارد و در پایان عزت‌نفس اجتماعي عبارتست از احساس و ارزشي كه يك شخص در پیوند با ديگران از دید تعامل اجتماعي دارد.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: عزت‌نفس, دانش‌آموزان, پپ, تحصیلی, اجتماعی
+ نوشته شده در  شنبه 20 مهر1392ساعت 9:25  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس عاطفه مثبت و منفی


مقياس عاطفه مثبت و منفي (PANAS)

 

معرفي

مقياس عاطفه مثبت و منفي در سال 1988 توسط واتسن و همكاران و برای ارزيابي دو بُعد خلقي يعني عاطفه مثبت و عاطفه منفي طراحي شد. اين مقياس داراي 20 عبارت است. هر يك از عبارات كلمه‌اي در برگيرنده عاطفه مثبت يا منفي است. مقياس عاطفه مثبت و منفي يك ابزار خودگزارشي است و آزمودني بايد در يك طيف ليكرت 5 درجه‌اي مشخص سازد كه تا چه حد هر يك از عبارات ياد شده را تجربه مي‌نمايد. لازم به یادآوری است كه با تغيير دستورالعمل آزمون هم مي‌توان حالت عواطف را سنجيد و هم صفت آن را ارزیابی کرد. اگر چارچوب زماني به هفته جاري اشاره كند شِق حالتي عاطفه سنجيده مي‌شود و اگر زمان طولاني‌تري در نظر گرفته شود، شِق خصيه‌اي در نظر گرفته مي‌شود.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: عاطفه, مثبت, منفی, حالت, خصیصه‌
+ نوشته شده در  چهارشنبه 17 مهر1392ساعت 9:31  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه سبک‌های تصمیم‌گیری عمومی


پرسشنامه سبك‌هاي تصميم‌گيري عمومي
 (GDMS)

 

معرفي

پرسشنامه سبك‌هاي تصميم‌گيري عمومي در سال 1995 توسط اسكات و بروس به منظور ارزيابي شيوه‌هاي تصميم‌گيري و بر اساس نظريه سبك‌هاي تصميم‌گيري ساخته شد. از دیدگاه بروس و اسكات به طور كلي پنج سبك تصميم‌گيري وجود دارد كه عبارتند از:

 1. سبك تصميم‌گيري عقلايي؛

 2. سبك تصميم‌گيري شهودي؛

3. سبك تصميم‌گيري وابستگي؛

 4. سبك تصميم‌گيري آني؛

5. سبك تصميم‌گيري اجتنابي.

پرسشنامه سبك‌هاي تصميم‌گيري عمومي يك ابزار خودگزارشي است كه سبك‌هاي یاد شده در بالا را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد. اين آزمون داراي 25 عبارت است و آزمودني بايد در يك طيف ليكرت 5 درجه‌ای ميزان موافقت يا مخالفت خود با هر يك از عبارات را مشخص سازد. اين پرسشنامه داراي 5 زيرمقياس بوده و به هر زيرمقياس 5 عبارت اختصاص يافته است.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: تصمیم‌گیری, عمومی, عقلایی, شهودی, آنی
+ نوشته شده در  دوشنبه 15 مهر1392ساعت 14:35  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقياس نگرش‌هاي مربوط به تغییر سازمانی


مقياس نگرش‌هاي مربوط به تغییر سازمانی (ATOCS)

 

معرفي

مقياس نگرش‌هاي مربوط به تغییر سازمانی در سال 2005 توسط روبلا نايوا و همكاران به منظور ارزيابي نگرش كاركنان سازمان‌ها نسبت به تغيير ساخته شد. اين آزمون يك ابزار خودگزارشي و داراي 28 عبارت است. مقياس نگرش‌هاي مربوط به تغییر سازمانی داراي سه زيرمقياس: نگرش بدبينانه نسبت به تغيير، ترس‌هاي مربوط به تغيير و پذيرش است. همانطور كه دیده می‌شود دو عامل نخست به موجب بدبيني يا ترس فرد از تغيير، نگرش منفي نسبت به تغيير را نمايان مي‌سازند، در حالي كه عامل سوم حاكي از نگرش مساعد فرد نسبت به تغيير است. آزمودني بايد در يك مقياس ليكرت 5 درجه‌اي ميزان موافقت يا مخالفت خود با هر يك از عبارات مشخص سازد.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: نگرش‌ها, تغییر سازمانی, بدبینانه, ترس‌ها, پذیرش
+ نوشته شده در  شنبه 13 مهر1392ساعت 11:3  توسط آزمون‌یار پویا  | 

نرم‌افزار شیوه‌های فرزندپروری


قابل توجه همکاران‌ گرامی*نرم‌افزارهای مقیاس فرزندپروری پارکر و

پرسشنامه فرزندپروری یانگ*

در موسسه آزمون‌یار پویا آماده و تولید شده‌اند و در فهرست نرم‌افزارهای حوزه روان‌شناسی و روان‌سنجی قرار دارند. در ضمن این مقیاس و پرسشنامه به صورت مداد کاغذی هم موجود می‌باشند.ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: نرم‌افزار, فرزندپروری, پارکر, یانگ
+ نوشته شده در  چهارشنبه 10 مهر1392ساعت 15:53  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس استقامت و پایداری


مقياس استقامت و پایداری

 

 

معرفي

 مقياس استقامت در سال 2007 توسط داك‌وُرث و همكاران به منظور ارزيابي ميزان استقامت يا پشتكار افراد ساخته شد. فرم اوليه آزمون داراي 17 عبارت بود، اما پس از بررسي‌هاي روان‌سنجي ميزان عبارات آن به 12 عبارت رسيد. نسخه كنوني داراي دو زيرمقياس ثبات علایق (6 عبارت) و پشتكار مربوط به تلاش (6 عبارت) است. اين مقياس يك ابزار خودگزارشي است و آزمودني بايد در يك مقياس ليكرت 5 درجه‌اي هر يك از عبارات را پاسخ دهد.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا

برچسب‌ها: مقیاس, استقامت, پایداری, ثبات علایق, پشتکار
+ نوشته شده در  سه شنبه 9 مهر1392ساعت 14:35  توسط آزمون‌یار پویا  | 

نرم‌افزار مقیاس تعارض زناشویی کنزاس


قابل توجه همکاران‌ گرامی

*نرم‌افزار مقیاس تعارض زناشویی کنزاس*

در موسسه آزمون‌یار پویا آماده و تولید شده و در فهرست نرم‌افزارهای حوزه روان‌شناسی و روان‌سنجی قرار دارد. در ضمن این مقیاس به صورت مداد کاغذی هم موجود می‌باشد.ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: نرم‌افزار, تعارض, زناشویی, کنزاس, مقیاس
+ نوشته شده در  دوشنبه 8 مهر1392ساعت 9:58  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه والدگری آلاباما فرم کوتاه

پرسشنامه والدگری آلاباما  فرم کوتاه

 (APQ-9)

 

 

 

معرفي

فرايك (1991) با طرح پيچيدگي و مقرون به صرفه نبودن روش مشاهده تعامل والدين و كودك و همچنين عدم كفايت لازم مقياس‌‌هاي خودگزارشي كودكان از رفتار والدين به دليل محدوديت در نمونه رفتار مورد ارزيابي، اقدام به طراحي و ساخت پرسشنامه والدگری آلاباما نمود. اين پرسشنامه يك ابزار خودگزارشي و داراي 42 عبارت است كه پنج بُعد رفتار والدگری: مشاركت والدين، والدگری مثبت، ناتوانی در نظارت و راهنمايي، عدم ثبات در نحوه برخورد با فرزند و تنبيه بدني را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد.

پرسشنامه یادشده، نسخه كوتاه‌شده پرسشنامه والدگری آلاباما است، كه در سال 2006 توسط الگار و همكاران تهيه شده است. اين ابزار داراي 9 عبارت بوده و سه زيرمقياس: والدگری مثبت، عدم ثبات در نحوه برخورد با فرزند و ناتوانی در نظارت و راهنمايي را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: والدگری, آلاباما, والدین و کودک, رفتار, الگار
+ نوشته شده در  شنبه 6 مهر1392ساعت 10:42  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه تيپ شخصيتي D

پرسشنامه تيپ شخصيتي  DS14

معرفي  

پرسشنامه تيپ شخصيتي D در سال 1998 توسط دنولت برای سنجش ويژگي‌هاي مرتبط با تيپ شخصيتي D ساخته شد. تيپ شخصيتي D يا درمانده توسط تعامل دو ويژگي شخصيتي ثابت و كلي تعريف مي‌شود كه عبارتند از: عاطفه منفي و بازداري اجتماعي. عاطفه منفي به تمايل تجربه عواطف منفي در طول زمان و موقعيت‌ها اشاره مي‌كند، در حالي كه بازداري اجتماعي به تمايل براي بازداري از بيان اين هيجانات در تعامل اجتماعي اشاره مي‌كند. همچنين اين تيپ شخصيتي با دامنه وسيعي از اختلالات هيجاني مانند اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه مشخص مي‌شود. افراد با اين تيپ با داشتن سبك زندگي ناسالم و كيفيت زندگي آسيب ديده و متعاقب آن با بالا بودن آمار اختلالات روان‌شناختي چون اضطراب و افسردگي بيشتر مستعد اختلالات مربوط به سلامتي و بيماري هستند.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: پرسشنامه, تیپ شخصیتی, دنولت, عاطفه منفی, بازداری اجتماعی
+ نوشته شده در  چهارشنبه 3 مهر1392ساعت 9:26  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه وسواس فكري، عملي (نسخه كودكان)

پرسشنامه وسواس فكري، عملي (نسخه كودكان)

 (OCI-CV)


معرفي

پرسشنامه وسواس كودكان در سال 2010 توسط فوآ و همكاران به منظور ارزيابي نشانگان اختلال وسواس فكري ‌ـ‌‌‌ عملي در كودكان طراحي شد. عبارات اين آزمون براساس پرسشنامه وسواس فكري ـ عملي بزرگسالان و نسخه تجديد نظر شده پرسشنامه وسواس فكري ـ عملي بزرگسالان طراحي شده است. اين پرسشنامه كه يك ابزار خودگزارشي است براي افراد بين 7 تا 17 سال به كار مي‌رود. پرسشنامه وسواس كودكان داراي 21 عبارت و 6 زيرمقياس: شك داشتن/چك كردن، افكار وسواسي، احتكار، شستشو، مرتب كردن و بي‌اثرسازي است.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: وسواس, فکری ـ عملی, کودکان, نشانگان, اختلال
+ نوشته شده در  یکشنبه 31 شهریور1392ساعت 11:31  توسط آزمون‌یار پویا  | 

نرم‌افزار انگیزش تحصیلی

قابل توجه همکاران‌ گرامی

*نرم‌افزار پرسشنامه‌های انگیزش تحصیلی

دانش‌آموزان و دانشجویان*

در موسسه آزمون‌یار پویا آماده و تولید شده و در فهرست نرم‌افزارهای حوزه روان‌شناسی و روان‌سنجی قرار دارند. در ضمن این پرسشنامه‌ها به صورت مداد کاغذی هم موجود هستند.ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: نرم‌افزار, انگیزش تحصیلی, دانش‌آموزان, دانشجویان, روان‌شناسی
+ نوشته شده در  سه شنبه 26 شهریور1392ساعت 11:57  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه کیفیت زندگی بهداشت جهانی (فرم کوتاه)

پرسشنامه كيفيت زندگي سازمان بهداشت جهاني (فرم كوتاه)

 (WHOQOL-BREF)


     معرفي

پرسشنامه كيفيت زندگي سازمان بهداشت جهاني يك ابزار خود گزارشي است كه توسط سازمان بهداشت جهاني به منظور اررزيابي كيفيت زندگي افراد طراحي شده است. نسخه اصلي آزمون كه يك پرسشنامه 100 پرسشی است داراي 4 حيطه و 24 عامل است. به علت طولاني بودن نسخه اصلي و دشواري تكميل آن توسط برخي از آزمودني‌ها، سازمان بهداشت جهاني نسخه كوتاه اين آزمون را نيز ارایه كرد. نسخه كوتاه پرسشنامه كيفيت زندگي سازمان بهداشت جهاني داراي 26 پرسش است. دو پرسش نخست كيفيت زندگي و ميزان سلامت كلي فرد را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد و 24 پرسش ديگر به بررسي چهار بعد اصلي اين پرسشنامه يعني: سلامت جسماني، سلامت روان، روابط اجتماعي و سلامت محيط مي‌پردازد. هر پرسش در برگيرنده يكي از 24 عامل مطرح شده در پرسشنامه اصلي است. همانگونه كه گفته شد اين پرسشنامه يك ابزار خود گزارشي است و آزمودني بايد در يك مقياس ليكرت 5 درجه‌اي به هر پرسش پاسخ دهد. اين آزمون بايد توسط خود آزمودني تكميل شود، اما در صورت بي‌سواد يا معلول بودن آزمودني، مي‌توان براي تكميل آن از فرد ديگري كمك گرفت.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا


برچسب‌ها: کیفیت زندگی, بهداشت, جهانی, سلامت, نسخه کوتاه
+ نوشته شده در  شنبه 23 شهریور1392ساعت 10:25  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس هیجان‌پذیری در تدریس

مقياس هيجان‌پذيري در تدريس

 ((ETS

 

     معرفي

   مقياس هيجان‌پذيري در تدريس در سال 2010 توسط ويلاويسنسيو به منظور ارزيابي هيجان‌هاي معلمين و دبيران طراحي شد. اين مقياس يك ابزار خود گزارشي است كه داراي 45 عبارت و پنج زيرمقياس: خشم و عصبانيت، غرور و لذت، احساس گناه و شرم، ملالت و آزردگي است. همان گونه كه دیده مي‌شود، در اين آزمون هم هيجانات مثبت و هم هيجانات منفي مربي مدنظر قرار داده شده است.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: مقیاس, هیجان‌پذیری, تدریس, معلمین, ويلاويسنسيو
+ نوشته شده در  چهارشنبه 20 شهریور1392ساعت 13:57  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه کوتاه توان‌مندی‌ها

پرسشنامه کوتاه توانمندی‌ها


معرفی

پرسشنامه کوتاه توانمندی‌ها، فرم کوتاه آزمون ارزش‌های فعال در عمل است که برای سنجش توانمندی‌های شخصیتی افراد ساخته شده است. به دلیل شمار زیاد عبارات آزمون اصلی (240 عبارت) و زمان‌بر بودن آن، پترسون در سال 2004 نسخه کوتاه آن، یعنی پرسشنامه کوتاه توانمندی‌ها را تدوین کرد. این پرسشنامه دارای 24 عبارت است و مانند پرسشنامه اصلی، شش فضیلت جهانی: خرد، انسانیت، شجاعت، عدالت، میانه‌روی و تعالی که در همۀ ادیان و مذاهب به آن‌ها اشاره شده و 24 توانمندی شخصیتی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: ارزش‌ها, توانمندی‌ها, شخصیتی, پترسون, فضیلت
+ نوشته شده در  یکشنبه 17 شهریور1392ساعت 11:45  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه نگرانی تصویر بدنی

پرسشنامه نگرانی تصویر بدنی

(BICI)

معرفی

تصویر بدنی تصور، نگرش و دیدگاهی است که فرد درباره ظاهر خود دارد به طوری که این تصویر و برداشت در صورت منفی یا مثبت بودن می‌تواند بر جنبه‌های گوناگون زندگی فرد و همچنین بر رفتار وی در مکان‌های گوناگون تاثیرگذار باشد. این تصویر تحت تاثیر عواملی چون رشد جسمانی، سوانح، آسیب‌ها و جراحات قرار گیرد و باعث ایجاد نگرانی در فرد شود. گاه این نگرانی از تصویر بدنی و ظاهر تا جایی افزایش می‌یابد که باعث ایجاد مشغله‌های ذهنی گشته و افراد وقت و هزینه زیادی را صرف ظاهر خود می‌کنند (گیلین و لِوکویتس،2012). این پرسشنامه توسط لیتلتون و همکاران در سال 2005 برای ارزیابی میزان نگرانی افراد پیرامون شکل ظاهری خود ساخته شد.
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: نگرانی, تصویر, تصور, بدنی, نگرش
+ نوشته شده در  سه شنبه 12 شهریور1392ساعت 17:6  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه رضایت زناشویی در زوجین سالمند


پرسشنامه رضایت زناشویی در زوجین سالمند

(MSQFOP)


معرفی

رضایت زناشویی یک مفهوم ذهنی است که پس از ازدواج، هر زوج از طریق مقایسه انتظاراتی که از زندگی داشته است و آنچه که در زندگی کنونی خود تجربه می‌کند به دست می‌آورد. به طور کلی رضایت زناشویی در واقع نگرش مثبت و لذت بخشی است که زن و شوهر از جنبه‌های گوناگون روابط زناشویی خود دارند (اپریسیان و کریستیا 2012).

این پرسشنامه در سال 1992 توسط هاینز و همکاران پس از بررسی‌ها و مطالعات گوناگون برای سنجش میزان رضایت زناشویی در افراد متاهل که چندین سال از ازدواج آن‌ها می‌گذرد، ساخته شد. این آزمون نخست دارای 120 عبارت بود که پس از تجدید نظر در نهایت به 24 عبارت کاهش یافت. این عبارات از طریق نظریه‌های روان‌شناختی موجود درباره رضایت زناشویی در افراد مسن، مصاحبه با افراد مسن، مصاحبه با روان‌شناسان متخصص در زمینه زوجین مسن و ... تهیه شد.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا

برچسب‌ها: رضایت زناشویی, سالمندان, ازدواج, مسن, مفهوم ذهنی
+ نوشته شده در  شنبه 9 شهریور1392ساعت 10:18  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه سرشت و منش کلونینجر


پرسشنامه سرشت و منش کلونینجر

 (TCI-R)

معرفی

پرسشنامه شخصيتی سرشت و منش کلونینجر در سال 1994 توسط رابرت کلونینجر و بر اساس الگویی همگانی که شخصيت بهنجار و نابهنجار را در بر می‌گيرد، ساخته شده است. اين پرسشنامه برای سنجش خصلت‌ها و ويژگی‌های شخصيتی ساخته شده است که يا از طريق وراثت (سرشت) يا از طريق محيط (منش) در فرد وجود دارد. کلونینجر مدل عصبی ـ زيستی خود را برای توضيح مؤلفه‌های سرشت ارايه کرده است. این پرسشنامه یک ابزار خودگزارشی 240 عبارتی است که هفت عامل را اندازه‌گيری می‌کند که عبارتند از: چهار مقياس سرشت (نوجويی، آسيب پرهيزی، پاداش ـ وابستگی، پشتکار) و سه مقياس منش (خود ـ راهبری، همکاری، خود ـ فراروی).توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: سرشت و منش, کلونینجر, محیط, وراثت
+ نوشته شده در  چهارشنبه 6 شهریور1392ساعت 12:25  توسط آزمون‌یار پویا  | 

معرفی نرم‌افزارهای آزمون‌یار پویاقابل توجه همکاران‌ گرامی

*نرم‌افزار پرسشنامه فرزندپروری آرنولد*

در موسسه آزمون‌یار پویا آماده و تولید شده و در فهرست نرم‌افزارهای حوزه روان‌شناسی و روان‌سنجی قرار دارد. در ضمن این پرسشنامه به صورت مداد کاغذی هم وجود دارد.ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: نرم‌افزار, فرزندپروری, آرنولد, پرسشنامه, آزمون
+ نوشته شده در  دوشنبه 4 شهریور1392ساعت 9:56  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه هم‌وابستگی اسپن ــ فیشر

پرسشنامه هم‌وابستگی اسپن ــ فیشر

  Codependent

  معرفی

هم‌وابسته فردی است كه به ديگران اجازه مي‌دهد با سوءرفتارشان بر او تاثير گذاشته، و ميل وسواس‌گونه‌ای برای كنترل و تغيير دادنشان در او ايجاد نمايند. بيشتر هم‌وابستگان افرادی هستند كه به دليل ابتلای يكی از بستگان درجه یک خود به اعتياد، پرخوری يا ديگر رفتارهای معتادگونه دراز مدت (يا برخی بيماری‌های روانی طولانی) دچار نوعی وسواس مزمن و پيش‌رونده می‌شوند؛ وسواس و ميل شديد و بيمارگونه برای كنترل، تغيير دادن و تسلط بر فرد مورد نظر (توئرسكی، 1386، 9).

آزمون اسپن ـ فیشر یک آزمون 16 عبارتی برای سنجش هم‌وابستگی است که به طریق طیف لیکرت 6 تایی پاسخ داده می‌شود. اسپن و فیشر (1990) به منظور ساخت آزمونی برای سنجش هم‌وابستگی و نظم بخشیدن به این مفهوم، با بررسی تمامی تعاریف پذیرفته شدۀ موجود از هم‌وابستگی، ویژگی‌های اصلی آن‌ها را استخراج نمودند. مشخصه‌های استخراج شده، به هر دو رویکرد «هم‌وابستگی به مثابۀ نظام تعامل میان فردی» و «هم‌وابستگی همچون خصیصه‌ای شخصیتی» مربوط می‌شد.
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا


برچسب‌ها: پرسشنامه, هم‌وابستگی, اسپن, فیشر, شخصیت
+ نوشته شده در  شنبه 2 شهریور1392ساعت 12:29  توسط آزمون‌یار پویا  | 

نرم‌افزارهای روان‌شناسی


توجه*****توجه*****توجه


با درود و سلام؛

به آگاهی استادان، دانشجویان، مشاوران و همکاران گرامی در حوزه‌های علوم‌رفتاری، روان‌شناسی، روان‌سنجی و مشاوره می‌رساند که نرم‌افزارهای آزمون‌های موسسه آزمون‌یار پویا با قابلیت‌های مورد نیاز شما موجود می‌باشد.

برای دریافت فهرست، ایمیل یا رایانامه خود را به شماره 09100511002 پیامک کنید یا با شماره‌های 6 ـ 02177595235 تماس بگیرید.ورود به سایت آزمون یار  پویا


برچسب‌ها: نرم‌افزار, روان‌شناسی, روان‌سنجی, مشاوره, قابلیت
+ نوشته شده در  سه شنبه 29 مرداد1392ساعت 15:55  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه ادراک خدا


پرسشنامه ادراک خدا (تصور از خدا)


مقدمه

"ادراک خدا" (تصویر خدا) یک مدل کارکردیِ درون روانی است که فرد، "خدا"  را بدان گونه و در آن قالب متصور می‌شود. ادراک خدا نه فقط یک سازۀ روانیِ در ارتباط با هوش معنوی افراد است بلکه می‌تواند نشان‌دهندۀ درجۀ رشدیافتگی استدلال اخلاقی و میزان بلوغ روانی و در نگاهی ژرف‌تر تمامیت شخصیت فرد باشد. در حالی که افکار و اندیشه‌های افراد در مورد  "خدا"  که مستقیماً از آموزه‌های دینی نشأت می‌گیرند و بیشتر با ادبیات و سنن دینی منتقل می‌شوند، اغلب به راحتی توسط یک مصاحبه قابل دست‌یابی است، اما دست‌یابی به سطح تصور و تصویر افراد از خدا یا همان ادراک فرد از خدا، کاری دشوار است (گاتیس، 2001).

"ادرک خدا"  از دیدگاه روان‌شناسی یک الگوی شناختی ـ عاطفی است که از طریق نخستین ارتباطات کودک با افراد مهم زندگی و مراقبینش شکل گرفته و در سرتاسر زندگی همگام با رشد و بلوغ روانی فرد، بارها و بارها تجدید می‌شود. این الگو جهت‌گیری، رفتار و احساس فرد در ارتباط با خدا را هدایت می‌کند. به همین خاطر ادراک خدا مجموعه‌ای منسجم از آخرین سطح ادراکی فرد در مسایل انتزاعی و امور ماورایی است. همچنین در صورتی که صحبت از شناخت افراد و شخصیت ایشان به میان باشد و بخواهیم سازه‌ای روانی انتخاب کنیم تا با بررسی آن به بسیاری از ویژگی‌های روانی افراد پی ببریم، آنگاه ادراک فرد از خدا و تصویری که وی به آن دست یافته، بسیار مهم است (لاورنس، 1997). این مفهوم در مکتب روان‌شناسی روابط موضوعی (روابط شیء) ریشه دارد (سنت کلر، 1386).

معرفی

      آزمون سنجش ادراک خدا گریلی، یک آزمون 72 عبارتی است که دارای 6 زیرمقیاس؛ حضور، چالش، پذیرش، خیرخواهی، تاثیر و مشیت بوده و پاسخ دهندگان پاسخ های خود را به شکل لیکرت چهارتایی ارایه می‌دهند.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: تصور, ادراک, خدا, سنجش
+ نوشته شده در  دوشنبه 28 مرداد1392ساعت 13:15  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقياس اضطراب مرگ

مقياس اضطراب مرگ (27 عبارتی)


معرفی

نیستی زمینه‌ایی است که شکل هستی در برابر آن آفریده شده است. مرگ زمینه‌ای است که بر شکل زندگی تاکید می‌کند هستی مستلزم نیستی است. این واقعیت که کل وجود ما به نیستی خواهد انجامید می‌تواند ما را تکان دهد. پیوند ما با جنبه‌های زیستی و مادی جهان ماست که به صورت بودن درطبیعت، بودن با دیگران و بودن برای خویشتن است مرگ بیانگر آن است که زمان محدودی داریم (پروچاسکا، نوركراس 2007) تجربه کردن مقداری اضطراب در مورد مرگ طبیعی و سازگارانه است اما مانند ترس‌های دیگر اضطراب مرگ خیلی شدید می‌تواند سازگاری موثر را تضعیف کند (برك 2007).

مرگ دو هدف را به ما می‌نمایاند: اول آنکه نشان دهنده پیوستگی پدیده‌هاست یعنی فرایندی است که به فعالیت‌های بدنی و روانی قابل ادراک پایان می‌بخشد به این معنی مرگ مردن است. دوم: مرگ برای موجود اندیشمندی که سرانجام شوم خود را می‌داند به منزله فکری است که درباره تاثیر کنش مرگ در سرنوشت خویش در خود می‌پروراند (منصور، 1388).

اضطراب مرگ به عنوان يك ترس غير عادي و بزرگ از مرگ همراه با احساساتي از وحشت از مرگ يا دلهره هنگام فكر به فرايند مردن يا چيزهايي كه پس از مرگ رخ مي‌دهند تعريف مي‌شود (انجمن روان‌شناسي بريتانيا).
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا

برچسب‌ها: مقیاس, اضطراب, مرگ, سرنوشت
+ نوشته شده در  شنبه 26 مرداد1392ساعت 10:45  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس عقاید کودکان در مورد طلاق والدین


مقیاس عقاید کودکان در مورد طلاق والدین (CBAPS)


معرفی

این مقیاس با 36 عبارت برای سنجیدن عقاید مشکل‌ساز کودکان در مورد طلاق والدینشان طراحی شده است. علیرغم اهمیتی که حمایت‌های تخصصی طلاق و تاثیر آن روی کودکان دارند، به ندرت مقیاسی برای سنجش این پدیده در دست است. این مقیاس شش زیرمقیاس دارد که هر کدام دارای شش عبارت است. این زیرمقیاس براساس عقاید مشکل سازی طراحی شده‌اند که در نوشته‌های مربوط به درمانگاه‌ها ذکر شده‌اند. این مقیاس در ابتدا به صورت یک آزمون فرافکن بود که بعد از اصلاح و تغییر، به یک مقیاس بله/ خیر عینی با 70 عبارت تبدیل شد. تحلیل این 70 عبارت و بازنویسی آن‌ها به منظور کنترل مجموعه پاسخ‌های بله/ خیر، مقیاس 35 عبارتی به دست آمد.
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: مقیاس, عقاید, طلاق, کودکان
+ نوشته شده در  چهارشنبه 23 مرداد1392ساعت 10:17  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس تاب‌آوری کونور و دیویدسون

مقیاس تاب‌آوری کونور و دیویدسون (CD-RISC)


معرفی

اين پرسشنامه را کونور و ديويدسون (٢٠٠٣) با مرور منابع پژوهشی ١٩٩١- 1979 حوزه تاب‌آوری تهيه کردند. بررسی ويژگی‌های روان‌سنجی اين مقياس در شش گروه، جمعيت عمومی، مراجعه کنندگان به بخش مراقبت‌های اوليه، بيماران سرپايی روان‌پزشکی، بيماران با مشکل اختلال اضطراب فراگير، و دو گروه از بيماران استرس پس از سانحه انجام شده است. تهيه کنندگان اين مقياس بر اين باورند که اين پرسشنامه به خوبی قادر به تفکيک افراد تاب‌آور از غيرتاب‌آور در گروه‌های بالينی و غيربالينی بوده، و می‌تواند در موقعيت‌های پژوهشی و بالينی مورد استفاده قرار گيريد. پرسشنامه تاب‌آوري كونور و ديويدسون 25 عبارت دارد.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: مقیاس, تاب‌آوری, کونور و دیودسون, پرسش‌نامه
+ نوشته شده در  یکشنبه 20 مرداد1392ساعت 13:14  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه رضایت جنسی زنان

پرسشنامه رضایت جنسی

(فرم مخصوص زنان)

معرفی

این پرسشنامه محقق‌ساخته یک ابزار عینی خودسنجی برای اندازه‌گیری میزان رضایت زناشویی در زمینه مسایل جنسی (موانع جنسی) است که عباراتی همچون رضایت جنسی، شرم جنسی، قاطعیت جنسی، اضطراب جنسی، بهداشت جنسی، ترس جنسی  و اجبار جنسی را در روابط بین زن و شوهر مورد بررسی قرار می‌دهد.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: پرسشنامه, رضایت جنسی, زنان
+ نوشته شده در  پنجشنبه 17 مرداد1392ساعت 10:4  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه رضایت جنسی مردان

پرسشنامه رضایت جنسی

(فرم مخصوص مردان)

معرفی

این پرسشنامه محقق ساخته یک ابزار عینی خودسنجی برای اندازه‌گیری میزان رضایت زناشویی در زمینه مسایل جنسی (موانع جنسی) است که عبارات همچون رضایت جنسی، شرم جنسی، قاطعیت جنسی، اضطراب جنسی، بهداشت جنسی، ترس جنسی  و اجبار جنسی  را در روابط بین زن و شوهر مورد بررسی قرار می‌دهد.
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: رضایت, شرم, اضطراب, بهداشت جنسی
+ نوشته شده در  دوشنبه 14 مرداد1392ساعت 12:19  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه تفکر ارجاعی


 پرسشنامه تفکر ارجاعی (PTQ)


معرفی

پرسشنامه تفکر ارجاعی در سال 2010 توسط ارینگ و همکاران به منظور ارزیابی تفکر منفی تکراری (RNT) تهیه شده است. این مقیاس یک ابزار خودگزارشی شامل 15 عبارت است. نتیجه تحلیل عامل تاییدی نشان داده که این آزمون از یک مقیاس کلی تفکر ارجاعی و سه زیرمقیاس: ویژگی‌های اصلی تفکر منفی تکراری (تکراری بودن، خودآیند بودن، مشکل در قطع کردن افکار)، ناکارآمدی ادراک شده و تسخیر ظرفیت روانی توسط افکار منفی تکراری، تشکیل شده است. این آزمون بیشتر در مورد بیماران افسرده و افرادی که به دیگر اختلالات خلقی مبتلا هستند، کاربرد دارد.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: پرسشنامه, تفکر ارجاعی, خودگزارشی, اختلالات خلقی, رفتاری
+ نوشته شده در  شنبه 12 مرداد1392ساعت 12:15  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقياس نگرش‌هاي ناكارآمد كودكان

 مقياس نگرش‌هاي ناكارآمد كودكان  (DAS-C)

معرفي

مقياس نگرش‌هاي ناكارآمد كودكان در سال 2006 توسط آلساندرو و برتون براساس نظريه شناختي افسردگي بك و با استفاده از مقياس نگرش‌هاي ناكارآمد ساخته شد. اين پرسشنامه كه به ارزيابي نگرش هاي ناكارآمد در كودكاني كه به مدرسه مي‌روند و سواد خواندن و نوشتن دارند، مي‌پردازد، يك ابزار خود گزارشي 22 عبارتی است. آزمودني بايد در يك مقياس ليكرت 6 درجه‌اي (از كاملاً مخالف=1 تا كاملاً موافق= 6) ميزان موافقت يا مخالفت خود با هر يك از عبارات را بيان كند.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: مقیاس, نگرش‌ها, ناکارآمد, کودکان
+ نوشته شده در  پنجشنبه 3 مرداد1392ساعت 12:23  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر