پرسشنامه، تست و آزمون‌های روان‌شناسی

حضرت زهرا سلام الله علیها فرموده اند: کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ، برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد.

پرسشنامه کیفیت زندگی بهداشت جهانی (فرم کوتاه)

پرسشنامه كيفيت زندگي سازمان بهداشت جهاني (فرم كوتاه)

 (WHOQOL-BREF)


     معرفي

پرسشنامه كيفيت زندگي سازمان بهداشت جهاني يك ابزار خود گزارشي است كه توسط سازمان بهداشت جهاني به منظور اررزيابي كيفيت زندگي افراد طراحي شده است. نسخه اصلي آزمون كه يك پرسشنامه 100 پرسشی است داراي 4 حيطه و 24 عامل است. به علت طولاني بودن نسخه اصلي و دشواري تكميل آن توسط برخي از آزمودني‌ها، سازمان بهداشت جهاني نسخه كوتاه اين آزمون را نيز ارایه كرد. نسخه كوتاه پرسشنامه كيفيت زندگي سازمان بهداشت جهاني داراي 26 پرسش است. دو پرسش نخست كيفيت زندگي و ميزان سلامت كلي فرد را مورد ارزيابي قرار مي‌دهد و 24 پرسش ديگر به بررسي چهار بعد اصلي اين پرسشنامه يعني: سلامت جسماني، سلامت روان، روابط اجتماعي و سلامت محيط مي‌پردازد. هر پرسش در برگيرنده يكي از 24 عامل مطرح شده در پرسشنامه اصلي است. همانگونه كه گفته شد اين پرسشنامه يك ابزار خود گزارشي است و آزمودني بايد در يك مقياس ليكرت 5 درجه‌اي به هر پرسش پاسخ دهد. اين آزمون بايد توسط خود آزمودني تكميل شود، اما در صورت بي‌سواد يا معلول بودن آزمودني، مي‌توان براي تكميل آن از فرد ديگري كمك گرفت.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا


برچسب‌ها: کیفیت زندگی, بهداشت, جهانی, سلامت, نسخه کوتاه
+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ شهریور۱۳۹۲ساعت 10:25  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس هیجان‌پذیری در تدریس

مقياس هيجان‌پذيري در تدريس

 ((ETS

 

     معرفي

   مقياس هيجان‌پذيري در تدريس در سال 2010 توسط ويلاويسنسيو به منظور ارزيابي هيجان‌هاي معلمين و دبيران طراحي شد. اين مقياس يك ابزار خود گزارشي است كه داراي 45 عبارت و پنج زيرمقياس: خشم و عصبانيت، غرور و لذت، احساس گناه و شرم، ملالت و آزردگي است. همان گونه كه دیده مي‌شود، در اين آزمون هم هيجانات مثبت و هم هيجانات منفي مربي مدنظر قرار داده شده است.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: مقیاس, هیجان‌پذیری, تدریس, معلمین, ويلاويسنسيو
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ شهریور۱۳۹۲ساعت 13:57  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه کوتاه توان‌مندی‌ها

پرسشنامه کوتاه توانمندی‌ها


معرفی

پرسشنامه کوتاه توانمندی‌ها، فرم کوتاه آزمون ارزش‌های فعال در عمل است که برای سنجش توانمندی‌های شخصیتی افراد ساخته شده است. به دلیل شمار زیاد عبارات آزمون اصلی (240 عبارت) و زمان‌بر بودن آن، پترسون در سال 2004 نسخه کوتاه آن، یعنی پرسشنامه کوتاه توانمندی‌ها را تدوین کرد. این پرسشنامه دارای 24 عبارت است و مانند پرسشنامه اصلی، شش فضیلت جهانی: خرد، انسانیت، شجاعت، عدالت، میانه‌روی و تعالی که در همۀ ادیان و مذاهب به آن‌ها اشاره شده و 24 توانمندی شخصیتی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: ارزش‌ها, توانمندی‌ها, شخصیتی, پترسون, فضیلت
+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۲ساعت 11:45  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه نگرانی تصویر بدنی

پرسشنامه نگرانی تصویر بدنی

(BICI)

معرفی

تصویر بدنی تصور، نگرش و دیدگاهی است که فرد درباره ظاهر خود دارد به طوری که این تصویر و برداشت در صورت منفی یا مثبت بودن می‌تواند بر جنبه‌های گوناگون زندگی فرد و همچنین بر رفتار وی در مکان‌های گوناگون تاثیرگذار باشد. این تصویر تحت تاثیر عواملی چون رشد جسمانی، سوانح، آسیب‌ها و جراحات قرار گیرد و باعث ایجاد نگرانی در فرد شود. گاه این نگرانی از تصویر بدنی و ظاهر تا جایی افزایش می‌یابد که باعث ایجاد مشغله‌های ذهنی گشته و افراد وقت و هزینه زیادی را صرف ظاهر خود می‌کنند (گیلین و لِوکویتس،2012). این پرسشنامه توسط لیتلتون و همکاران در سال 2005 برای ارزیابی میزان نگرانی افراد پیرامون شکل ظاهری خود ساخته شد.
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: نگرانی, تصویر, تصور, بدنی, نگرش
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۲ساعت 17:6  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه رضایت زناشویی در زوجین سالمند


پرسشنامه رضایت زناشویی در زوجین سالمند

(MSQFOP)


معرفی

رضایت زناشویی یک مفهوم ذهنی است که پس از ازدواج، هر زوج از طریق مقایسه انتظاراتی که از زندگی داشته است و آنچه که در زندگی کنونی خود تجربه می‌کند به دست می‌آورد. به طور کلی رضایت زناشویی در واقع نگرش مثبت و لذت بخشی است که زن و شوهر از جنبه‌های گوناگون روابط زناشویی خود دارند (اپریسیان و کریستیا 2012).

این پرسشنامه در سال 1992 توسط هاینز و همکاران پس از بررسی‌ها و مطالعات گوناگون برای سنجش میزان رضایت زناشویی در افراد متاهل که چندین سال از ازدواج آن‌ها می‌گذرد، ساخته شد. این آزمون نخست دارای 120 عبارت بود که پس از تجدید نظر در نهایت به 24 عبارت کاهش یافت. این عبارات از طریق نظریه‌های روان‌شناختی موجود درباره رضایت زناشویی در افراد مسن، مصاحبه با افراد مسن، مصاحبه با روان‌شناسان متخصص در زمینه زوجین مسن و ... تهیه شد.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا

برچسب‌ها: رضایت زناشویی, سالمندان, ازدواج, مسن, مفهوم ذهنی
+ نوشته شده در  شنبه ۹ شهریور۱۳۹۲ساعت 10:18  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه سرشت و منش کلونینجر


پرسشنامه سرشت و منش کلونینجر

 (TCI-R)

معرفی

پرسشنامه شخصيتی سرشت و منش کلونینجر در سال 1994 توسط رابرت کلونینجر و بر اساس الگویی همگانی که شخصيت بهنجار و نابهنجار را در بر می‌گيرد، ساخته شده است. اين پرسشنامه برای سنجش خصلت‌ها و ويژگی‌های شخصيتی ساخته شده است که يا از طريق وراثت (سرشت) يا از طريق محيط (منش) در فرد وجود دارد. کلونینجر مدل عصبی ـ زيستی خود را برای توضيح مؤلفه‌های سرشت ارايه کرده است. این پرسشنامه یک ابزار خودگزارشی 240 عبارتی است که هفت عامل را اندازه‌گيری می‌کند که عبارتند از: چهار مقياس سرشت (نوجويی، آسيب پرهيزی، پاداش ـ وابستگی، پشتکار) و سه مقياس منش (خود ـ راهبری، همکاری، خود ـ فراروی).توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: سرشت و منش, کلونینجر, محیط, وراثت
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۶ شهریور۱۳۹۲ساعت 12:25  توسط آزمون‌یار پویا  | 

معرفی نرم‌افزارهای آزمون‌یار پویاقابل توجه همکاران‌ گرامی

*نرم‌افزار پرسشنامه فرزندپروری آرنولد*

در موسسه آزمون‌یار پویا آماده و تولید شده و در فهرست نرم‌افزارهای حوزه روان‌شناسی و روان‌سنجی قرار دارد. در ضمن این پرسشنامه به صورت مداد کاغذی هم وجود دارد.ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: نرم‌افزار, فرزندپروری, آرنولد, پرسشنامه, آزمون
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ شهریور۱۳۹۲ساعت 9:56  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه هم‌وابستگی اسپن ــ فیشر

پرسشنامه هم‌وابستگی اسپن ــ فیشر

  Codependent

  معرفی

هم‌وابسته فردی است كه به ديگران اجازه مي‌دهد با سوءرفتارشان بر او تاثير گذاشته، و ميل وسواس‌گونه‌ای برای كنترل و تغيير دادنشان در او ايجاد نمايند. بيشتر هم‌وابستگان افرادی هستند كه به دليل ابتلای يكی از بستگان درجه یک خود به اعتياد، پرخوری يا ديگر رفتارهای معتادگونه دراز مدت (يا برخی بيماری‌های روانی طولانی) دچار نوعی وسواس مزمن و پيش‌رونده می‌شوند؛ وسواس و ميل شديد و بيمارگونه برای كنترل، تغيير دادن و تسلط بر فرد مورد نظر (توئرسكی، 1386، 9).

آزمون اسپن ـ فیشر یک آزمون 16 عبارتی برای سنجش هم‌وابستگی است که به طریق طیف لیکرت 6 تایی پاسخ داده می‌شود. اسپن و فیشر (1990) به منظور ساخت آزمونی برای سنجش هم‌وابستگی و نظم بخشیدن به این مفهوم، با بررسی تمامی تعاریف پذیرفته شدۀ موجود از هم‌وابستگی، ویژگی‌های اصلی آن‌ها را استخراج نمودند. مشخصه‌های استخراج شده، به هر دو رویکرد «هم‌وابستگی به مثابۀ نظام تعامل میان فردی» و «هم‌وابستگی همچون خصیصه‌ای شخصیتی» مربوط می‌شد.
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا


برچسب‌ها: پرسشنامه, هم‌وابستگی, اسپن, فیشر, شخصیت
+ نوشته شده در  شنبه ۲ شهریور۱۳۹۲ساعت 12:29  توسط آزمون‌یار پویا  | 

نرم‌افزارهای روان‌شناسی


توجه*****توجه*****توجه


با درود و سلام؛

به آگاهی استادان، دانشجویان، مشاوران و همکاران گرامی در حوزه‌های علوم‌رفتاری، روان‌شناسی، روان‌سنجی و مشاوره می‌رساند که نرم‌افزارهای آزمون‌های موسسه آزمون‌یار پویا با قابلیت‌های مورد نیاز شما موجود می‌باشد.

برای دریافت فهرست، ایمیل یا رایانامه خود را به شماره 09100511002 پیامک کنید یا با شماره‌های 6 ـ 02177595235 تماس بگیرید.ورود به سایت آزمون یار  پویا


برچسب‌ها: نرم‌افزار, روان‌شناسی, روان‌سنجی, مشاوره, قابلیت
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ مرداد۱۳۹۲ساعت 15:55  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه ادراک خدا


پرسشنامه ادراک خدا (تصور از خدا)


مقدمه

"ادراک خدا" (تصویر خدا) یک مدل کارکردیِ درون روانی است که فرد، "خدا"  را بدان گونه و در آن قالب متصور می‌شود. ادراک خدا نه فقط یک سازۀ روانیِ در ارتباط با هوش معنوی افراد است بلکه می‌تواند نشان‌دهندۀ درجۀ رشدیافتگی استدلال اخلاقی و میزان بلوغ روانی و در نگاهی ژرف‌تر تمامیت شخصیت فرد باشد. در حالی که افکار و اندیشه‌های افراد در مورد  "خدا"  که مستقیماً از آموزه‌های دینی نشأت می‌گیرند و بیشتر با ادبیات و سنن دینی منتقل می‌شوند، اغلب به راحتی توسط یک مصاحبه قابل دست‌یابی است، اما دست‌یابی به سطح تصور و تصویر افراد از خدا یا همان ادراک فرد از خدا، کاری دشوار است (گاتیس، 2001).

"ادرک خدا"  از دیدگاه روان‌شناسی یک الگوی شناختی ـ عاطفی است که از طریق نخستین ارتباطات کودک با افراد مهم زندگی و مراقبینش شکل گرفته و در سرتاسر زندگی همگام با رشد و بلوغ روانی فرد، بارها و بارها تجدید می‌شود. این الگو جهت‌گیری، رفتار و احساس فرد در ارتباط با خدا را هدایت می‌کند. به همین خاطر ادراک خدا مجموعه‌ای منسجم از آخرین سطح ادراکی فرد در مسایل انتزاعی و امور ماورایی است. همچنین در صورتی که صحبت از شناخت افراد و شخصیت ایشان به میان باشد و بخواهیم سازه‌ای روانی انتخاب کنیم تا با بررسی آن به بسیاری از ویژگی‌های روانی افراد پی ببریم، آنگاه ادراک فرد از خدا و تصویری که وی به آن دست یافته، بسیار مهم است (لاورنس، 1997). این مفهوم در مکتب روان‌شناسی روابط موضوعی (روابط شیء) ریشه دارد (سنت کلر، 1386).

معرفی

      آزمون سنجش ادراک خدا گریلی، یک آزمون 72 عبارتی است که دارای 6 زیرمقیاس؛ حضور، چالش، پذیرش، خیرخواهی، تاثیر و مشیت بوده و پاسخ دهندگان پاسخ های خود را به شکل لیکرت چهارتایی ارایه می‌دهند.توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: تصور, ادراک, خدا, سنجش
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۸ مرداد۱۳۹۲ساعت 13:15  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقياس اضطراب مرگ

مقياس اضطراب مرگ (27 عبارتی)


معرفی

نیستی زمینه‌ایی است که شکل هستی در برابر آن آفریده شده است. مرگ زمینه‌ای است که بر شکل زندگی تاکید می‌کند هستی مستلزم نیستی است. این واقعیت که کل وجود ما به نیستی خواهد انجامید می‌تواند ما را تکان دهد. پیوند ما با جنبه‌های زیستی و مادی جهان ماست که به صورت بودن درطبیعت، بودن با دیگران و بودن برای خویشتن است مرگ بیانگر آن است که زمان محدودی داریم (پروچاسکا، نوركراس 2007) تجربه کردن مقداری اضطراب در مورد مرگ طبیعی و سازگارانه است اما مانند ترس‌های دیگر اضطراب مرگ خیلی شدید می‌تواند سازگاری موثر را تضعیف کند (برك 2007).

مرگ دو هدف را به ما می‌نمایاند: اول آنکه نشان دهنده پیوستگی پدیده‌هاست یعنی فرایندی است که به فعالیت‌های بدنی و روانی قابل ادراک پایان می‌بخشد به این معنی مرگ مردن است. دوم: مرگ برای موجود اندیشمندی که سرانجام شوم خود را می‌داند به منزله فکری است که درباره تاثیر کنش مرگ در سرنوشت خویش در خود می‌پروراند (منصور، 1388).

اضطراب مرگ به عنوان يك ترس غير عادي و بزرگ از مرگ همراه با احساساتي از وحشت از مرگ يا دلهره هنگام فكر به فرايند مردن يا چيزهايي كه پس از مرگ رخ مي‌دهند تعريف مي‌شود (انجمن روان‌شناسي بريتانيا).
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا

برچسب‌ها: مقیاس, اضطراب, مرگ, سرنوشت
+ نوشته شده در  شنبه ۲۶ مرداد۱۳۹۲ساعت 10:45  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس عقاید کودکان در مورد طلاق والدین


مقیاس عقاید کودکان در مورد طلاق والدین (CBAPS)


معرفی

این مقیاس با 36 عبارت برای سنجیدن عقاید مشکل‌ساز کودکان در مورد طلاق والدینشان طراحی شده است. علیرغم اهمیتی که حمایت‌های تخصصی طلاق و تاثیر آن روی کودکان دارند، به ندرت مقیاسی برای سنجش این پدیده در دست است. این مقیاس شش زیرمقیاس دارد که هر کدام دارای شش عبارت است. این زیرمقیاس براساس عقاید مشکل سازی طراحی شده‌اند که در نوشته‌های مربوط به درمانگاه‌ها ذکر شده‌اند. این مقیاس در ابتدا به صورت یک آزمون فرافکن بود که بعد از اصلاح و تغییر، به یک مقیاس بله/ خیر عینی با 70 عبارت تبدیل شد. تحلیل این 70 عبارت و بازنویسی آن‌ها به منظور کنترل مجموعه پاسخ‌های بله/ خیر، مقیاس 35 عبارتی به دست آمد.
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: مقیاس, عقاید, طلاق, کودکان
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۳ مرداد۱۳۹۲ساعت 10:17  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس تاب‌آوری کونور و دیویدسون

مقیاس تاب‌آوری کونور و دیویدسون (CD-RISC)


معرفی

اين پرسشنامه را کونور و ديويدسون (٢٠٠٣) با مرور منابع پژوهشی ١٩٩١- 1979 حوزه تاب‌آوری تهيه کردند. بررسی ويژگی‌های روان‌سنجی اين مقياس در شش گروه، جمعيت عمومی، مراجعه کنندگان به بخش مراقبت‌های اوليه، بيماران سرپايی روان‌پزشکی، بيماران با مشکل اختلال اضطراب فراگير، و دو گروه از بيماران استرس پس از سانحه انجام شده است. تهيه کنندگان اين مقياس بر اين باورند که اين پرسشنامه به خوبی قادر به تفکيک افراد تاب‌آور از غيرتاب‌آور در گروه‌های بالينی و غيربالينی بوده، و می‌تواند در موقعيت‌های پژوهشی و بالينی مورد استفاده قرار گيريد. پرسشنامه تاب‌آوري كونور و ديويدسون 25 عبارت دارد.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: مقیاس, تاب‌آوری, کونور و دیودسون, پرسش‌نامه
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۰ مرداد۱۳۹۲ساعت 13:14  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه رضایت جنسی زنان

پرسشنامه رضایت جنسی

(فرم مخصوص زنان)

معرفی

این پرسشنامه محقق‌ساخته یک ابزار عینی خودسنجی برای اندازه‌گیری میزان رضایت زناشویی در زمینه مسایل جنسی (موانع جنسی) است که عباراتی همچون رضایت جنسی، شرم جنسی، قاطعیت جنسی، اضطراب جنسی، بهداشت جنسی، ترس جنسی  و اجبار جنسی را در روابط بین زن و شوهر مورد بررسی قرار می‌دهد.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: پرسشنامه, رضایت جنسی, زنان
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۷ مرداد۱۳۹۲ساعت 10:4  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه رضایت جنسی مردان

پرسشنامه رضایت جنسی

(فرم مخصوص مردان)

معرفی

این پرسشنامه محقق ساخته یک ابزار عینی خودسنجی برای اندازه‌گیری میزان رضایت زناشویی در زمینه مسایل جنسی (موانع جنسی) است که عبارات همچون رضایت جنسی، شرم جنسی، قاطعیت جنسی، اضطراب جنسی، بهداشت جنسی، ترس جنسی  و اجبار جنسی  را در روابط بین زن و شوهر مورد بررسی قرار می‌دهد.
توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: رضایت, شرم, اضطراب, بهداشت جنسی
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۴ مرداد۱۳۹۲ساعت 12:19  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه تفکر ارجاعی


 پرسشنامه تفکر ارجاعی (PTQ)


معرفی

پرسشنامه تفکر ارجاعی در سال 2010 توسط ارینگ و همکاران به منظور ارزیابی تفکر منفی تکراری (RNT) تهیه شده است. این مقیاس یک ابزار خودگزارشی شامل 15 عبارت است. نتیجه تحلیل عامل تاییدی نشان داده که این آزمون از یک مقیاس کلی تفکر ارجاعی و سه زیرمقیاس: ویژگی‌های اصلی تفکر منفی تکراری (تکراری بودن، خودآیند بودن، مشکل در قطع کردن افکار)، ناکارآمدی ادراک شده و تسخیر ظرفیت روانی توسط افکار منفی تکراری، تشکیل شده است. این آزمون بیشتر در مورد بیماران افسرده و افرادی که به دیگر اختلالات خلقی مبتلا هستند، کاربرد دارد.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا
برچسب‌ها: پرسشنامه, تفکر ارجاعی, خودگزارشی, اختلالات خلقی, رفتاری
+ نوشته شده در  شنبه ۱۲ مرداد۱۳۹۲ساعت 12:15  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقياس نگرش‌هاي ناكارآمد كودكان

 مقياس نگرش‌هاي ناكارآمد كودكان  (DAS-C)

معرفي

مقياس نگرش‌هاي ناكارآمد كودكان در سال 2006 توسط آلساندرو و برتون براساس نظريه شناختي افسردگي بك و با استفاده از مقياس نگرش‌هاي ناكارآمد ساخته شد. اين پرسشنامه كه به ارزيابي نگرش هاي ناكارآمد در كودكاني كه به مدرسه مي‌روند و سواد خواندن و نوشتن دارند، مي‌پردازد، يك ابزار خود گزارشي 22 عبارتی است. آزمودني بايد در يك مقياس ليكرت 6 درجه‌اي (از كاملاً مخالف=1 تا كاملاً موافق= 6) ميزان موافقت يا مخالفت خود با هر يك از عبارات را بيان كند.


توجه: این آزمون برای بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویابرچسب‌ها: مقیاس, نگرش‌ها, ناکارآمد, کودکان
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳ مرداد۱۳۹۲ساعت 12:23  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس نگرش های ناکارآمد- فرم بلند


 مقیاس نگرش های ناکارآمد ـ فرم بلند(DAS)


معرفی

مقیاس نگرش‌های ناکارآمد در سال 1978 توسط ویسمن و همکاران به منظور سنجش میزان نگرش ناکارآمد افراد و بر مبنای پرسشنامه اصلی بک ساخته شد. اين مقياس داراي دو فرم موازي الف و ب است كه هر كدام داراي 40 عبارت است. آزمودنی باید در یک مقیاس لیکرت 7 درجه‌ای (از کاملاً موافق= 7 تا کاملاً مخالف =1) میزان موافقت یا مخالفت خود با هر یک از عبارات را مشخص سازد. نتایج تحلیل عامل ساختاری این آزمون به دو عامل انجامیده است. بنابراین مقیاس نگرش‌های ناکارآمد دارای دو زیرمقیاس کمال گرایی (15 عبارت) و نیاز به تایید اجتماعی (11 عبارت) است. در بسیاری از پژوهش‌ها تنها از نمره کلی آزمون استفاده می‌شود، اما بر اساس هدف پژوهش می‌توان نمرات مربوط به زیرمقایس‌های آن را نیز محاسبه نمود.


توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا


برچسب‌ها: مقیاس, نگرش ناکارآمد, ویسمن
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۱ تیر۱۳۹۲ساعت 12:41  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس افسردگی زونگ

مقیاس افسردگی زونگ

 معرفی

مقیاس خود ارزیابی افسردگی زونگ[ (Zung SDS) (Zung 1965) به منظور ارزیابی شدت افسرگی ساخته شده است. این آزمون علی رغم کوتاه و ساده بودن تمام علائم افسردگی را در بر می‌گیرد و به همین دلیل در پژوهش‌های زیادی از آن استفاده شده است. مقیاس افسردگی جنبه‌های عاطفی، شناختی، رفتاری و روانی افسردگی را می‌سنجد. این آزمون دارای 20 عبارت است که 10 تا از آنها به صورت منفی و 10 تای دیگر به صورت مثبت بیان شده‌اند. آزمودنی باید در یک مقیاس لیکرتی 4 درجه‌ای میزان تجربۀ هر یک از حالات ارائه شده را مشخص کند.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار  پویا

 

 


برچسب‌ها: مقیاس افسردگی زونگ
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۸ تیر۱۳۹۲ساعت 10:8  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه رفتارهاي کنارآمدن (مقابله‌اي) کودکان

پرسشنامه رفتارهاي کنارآمدن (مقابله‌اي) کودکان

 (CCBQ)

      پرسشنامه رفتارهای کنار آمدن کودکان و نوجوانان شامل 57 عبارت و دارای 3 زیرمقیاس: انحراف از مشکل، کنارآمدن با مشکل در جهت بهبود آن و کنارآمدن ويرانگر است که در سال 2008 توسط Brittany C. Hernandez  برای ارزیابی رفتارهای کنار آمدن در کودکان و نوجوانان 10 تا 16 سال  تهیه شده است.

 

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت 9:38  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس خودپنداره کودکان

مقیاس خودپنداره کودکان

(SC)

این مقیاس از 22 صفت توصیفی تشکیل شده است که احساس کودکان نسبت به خودشان را نشان می‌دهد، و بر اساس مقیاس 5 درجه‌‌ای پاسخ داده می‌شود. این مقیاس یکی از معدود مقیاس‌های خود توصیفی است که می‌تواند در مورد کودکان پایه چهارم و بالاتر مورد استفاده قرار بگیرد. نمرات بالاتر در این مقیاس حاکی از خودپنداره بالاتر است (یعنی تحقیر کمتر)

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت 9:11  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه ارزش های فعال در عمل

پرسشنامه ارزش های فعال در عمل

آزمون ارزش‌های فعال در عمل در سال 2004 توسط پترسون و سلیگمن به منظور سنجش توانمندی‌های (نقاط قوت) شخصیتی افراد ساخته شد. این آزمونشش فضیلت جهانی: خرد، انسانیت، شجاعت، عدالت، میانه روی و تعالی که در همۀ ادیان و
مذاهب به آنها اشاره شده و 24 توانمندی شخصیتی یعنی: کنجکاوی، علاقه به یادگیری، روشن فکری، خلاقیت، هوش اجتماعی، روشن بینی، شهامت، پشتکار، تمامیت، مهربانی، عشق، شهروند، بی طرفی، رهبری، خودتنظیمی، اختیاط، تحسین زیبایی، قدردانی، امید، معنویت، فروتنی، شوخ‌طبعی، زنده دلی و بخشش را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. هر کدام از شش فضیلت از مجموعه‌ای از این توانمندی‌های رفتاری تشکیل یافته‌اند.

این آزمون یک ابزار خودگزارشی و دارای 240 عبارت است. یعنی هر توانمندی با 10 عبارت مورد سنجش قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که فضیلت اعتدال و میانه‌روی 4 توانمندی بخشش، تواضع و فروتنی، آینده نگری و خودنظم دهی را شامل می‌شود که سلیگمن و پترسون این چهار توانمندی را توانمندی‌های رفتاری نام‌گذاری کرده‌اند. آزمودنی باید در یک مقیاس لیکرت 5 درجه‌ای میزان موافقت یا مخالفت خود به هر یک از عبارات را بیان کند.
آزمودنی‌ها برای پاسخ دادن به این پرسشنامه باید حداقل 8 کلاس سواد داشته و بالای 17 سال داشته باشند. نسخه دیگر پرسشنامه که برای نوجوانان (10 تا 17 سال) مناسب است نیز ساخته شده است. همچنین فرم کوتاه (24 سوالی) آزمون ارزش های فعال در عمل نیز موجود است. زمان متوسط برای پاسخ‌دهی به این ازمون بین 30 تا 40 دقیقه است.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  جمعه ۲۵ اسفند۱۳۹۱ساعت 20:1  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه بنیان­های اخلاقی

پرسشنامه بنیان­های اخلاقی

مقدمه

روان‌شناسان اجتماعی، دانشمندان علوم اعصاب و علوم رفتاری شروع به درمان قضاوت اخلاقی و تصمیم­گیری به عنوان یک موضوع اصلی تحقیق کرده­اند. با این وجود امروزه، هنوز هم پژوهش در این زمینه تا حد زیادی محدود به مسائل مربوط به آسیب و انصاف (از جمله حقوق) است. کلبرگ قطعا متوجه شده که مردم گاهی اوقات قضاوت­های اخلاقی­شان را بر اساس توجیهات در سطح گروه و نگرانی­های اخلاقی مانند قدرت، وفاداری و سنت انجام می­دهند اما او فکر می­کرد که چنین تفکری نارس و مرسوم بود و بخشی از "قانون و نظم" اخلاق در مرحله چهارم تحول اخلاقی است.

ما چگونه می­توانیم نگرانی­های اخلاقی را اندازه بگیریم زمانی که مردم در مورد اینکه "اخلاق" به چه معناست؟ اختلاف نظر دارند. برای حل این مشکل هایت و گراهام (2007) به ایجاد تئوری بنیان­های اخلاقی (MFT) و پرسشنامه مبانی اخلاقی پرداختند که به اندازه­گیری پنج بعد اخلاقی: آسیب / مراقبت، انصاف، وفاداری به گروه، احترام به مرجعیت وخلوص می­پردازد و استفاده از این پنج بنیاد اخلاقی فراهم
آوردن فرصتی برای درک بهتر تنوع اخلاقی است.

معرفی

این مقیاس شامل 30 عبارت است که به منظور ارزیابی و سنجش ابعاد پنج­گانه اخلاق که به عقیده هایت و گراهام این پنج بعد، ابعاد اساسی و بنیادی اخلاق در بین فرهنگ­ها و هویت­های مختلف قومی، نژادی و زبانی هستند، می­پردازد.

5 زیرمقیاس این پرسشنامه عبارتند از:

1) زیرمقیاس مراقبت/آسیب: این بعد به سیستم­های دلبستگی ما و توانایی احساس و (دوست نداشتن) درد دیگران و فضائلی مثل مهربانی، نجابت و پرورش مربوط می­شود.

2) زیرمقیاس انصاف (عدالت): این بعد به روند تکاملی نوع دوستی متقابل مربوط می­شود. تولید ایده­هایی مثل عدالت، حقوق و استقلال.

3) زیرمقیاس وفاداری به گروه: این بعد انسان­ها را به عنوان موجودات قبیله­ای که قادر به تشکیل ائتلاف هستند در نظر می­گیرد این زمینه مربوط به فضائلی مثل وطن پرستی و از خود گذشتگی برای گروه است. "یکی برای همه، همه برای یکی."

4) زیرمقیاس احترام به مرجعیت: این بعد بر اساس تعاملات اجتماعی سلسله مراتبی شکل گرفته است. این زمینه مربوط به فضائلی مثل رهبری و از جمله احترام به اقتدار مشروع و احترام به سنت­ها است.

5) زیرمقیاس خلوص: این بعد بر اساس مفاهیم دینی و تلاش برای زندگی در یک سطح عالی و اصیل و کمتر نفسانی است.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  جمعه ۲۵ اسفند۱۳۹۱ساعت 19:44  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه ذهنیت های طرح‌واره‌ای یانگ

پرسشنامه ذهنیت های طرحوارهای یانگ

 (SMI)

معرفی

پرسشنامه ذهنیت‌های طرحواره‌ای در سال 2008 توسط یانگ و همکارن به منظور سنجش 14 ذهنیت طرحواره‌ای ساخته شد. ذهنیت طرح‌واره‌ای عبارت است از طرح واره‌ها یا عملکردهای طرح واره‌ای- سازگار یا ناسازگار- که در حال حاضر در سیستم پردازش اطلاعات فردی فعال شده‌اند. در صورتی ذهنیت طرح واره‌ای ناکارآمد فعال می‌شود که طرح واره‌ها یا پاسخ‌های مقابله‌ای ناسازگارانۀ خاصی منجر به برانگیختگی هیجان‌های آشفته ساز، پاسخ‌های اجتنابی یا رفتارهای خود آسب رسان شوند، به گونه‌ای که کنترل عملکرد فرد را به دست گیرند و او را زیر سلطۀ خود در آورند. فرد ممکن است از یک ذهنیت طرح‌واره‌ای ناکارآمد به ذهنیت دیگری برگردد. اگر این تغییر اتفاق بیفتد، طرح واره‌ها یا پاسخ های متفاوتی که قبلاً نافعال بودند، فعال می‌شوند.

این پرسشنامه یک ابزار خودگزارشی است که 124 عبارت دارد و آزمودنی باید در یک مقیاس لیکرت 6 درجه‌ای میزان موافقت یا مخالفت خود با هر یک از عبارات را مشخص سازد. هرچه نمرۀ فرد در این ذهنیت‌ها بالاتر باشد حاکی از انعطاف ناپذیری آن ذهنیت است. بنابراین نمرات بالا نشانگر حاکمیت آن ذهنیت بر سیستم پردازش اطلاعات است. از آنجایی که ذهنیت‌ها خیلی زود عوض می‌شوند، بنابراین احتمال دارد که بیمار در جلسات متفاوت در ذهنیت‌های مختلفی نمرۀ بالا بگیرد. در هر حال میانگین نمرات و انحراف استاندارد آن ذر افراد عادی، افراد مبتلا به مشکلات بالینی (محور I) و افراد مبتلا به اختلالات شخصیت (محور II) در بخش ویژگی‌های روان‌سنجی آورده شده است.

عبارات مربوط به هر ذهنیت:

1. ذهنیت کودک آسیب‌پذیر

2. ذهنیت کودک عصبانی

3. ذهنیت کودک غضبناک

4. ذهنیت کودک تکانشی

5. ذهنیت کودک بی‌انضباط

6. ذهنیت کودک شاد

7. ذهنیت تسلیم شدۀ مطیع

8. ذهنیت محافظ بی‌تفاوت

9. ذهنیت خودآرامبخش بی‌تفاوت

10. ذهنیت خودبزرگ‌منش

11. ذهنیت زورگو و تهاجمی

12. ذهنیت والد تنبیه‌گر

13. ذهنیت والد پرتوقع

14. ذهنیت بزرگسال سالم

 

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  جمعه ۲۷ بهمن۱۳۹۱ساعت 19:10  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه فرسودگی تحصیلی

پرسشنامه فرسودگی تحصیلی

MBI-SS

فرسودگی تحصیلی در میان دانشجویان دانشکده، اشاره به احساس خستگی به خاطر تقاضاها و الزامات تحصیل (خستگی)، داشتن یک حس بدبینانه و بدون علاقه به تکالیف درسی فرد (بی علاقگی)، و احساس عدم شایستگی به عنوان یک دانشجو (کارامدی پایین) دارد (شائوفلی و همکاران،2002a؛ به نقل از ژانگ[1] و همکاران، 2007).

می‌توان گفت که موقعیت‌های آموزشی به عنوان محل کار فراگیران محسوب می‌شود، اگرچه فراگیران در موقعیت‌های آموزشی به عنوان کارمند، کار نمی‌کنند یا شغل خاصی در آنجا ندارند، اما از دیدگاه روان‌شناختی، فعالیت‌های آموزشی و درسی آنها را می‌توان به عنوان یک "کار" در نظر گرفت (سالملا-آرو،2008؛ به نقل از نعامی، 1388).

آنها در کلاس حضور پیدا می‌کنند و مجموعه تکالیفی را برای موفقیت در امتحانات و کسب نمره قبولی انجام می‌دهند. این موضوع اخیراً مطالعات متعددی را در دانشگاه‌ها به خود اختصاص داده است.

 معرفی

این پرسشنامه را برسو و همکاران ساخته‌اند. این پرسشنامه سه حیطه فرسودگی تحصیلی یعنی خستگی تحصیلی، بی‌علاقگی تحصیلی، و ناکارآمدی تحصیلی را می‌سنجد. پرسشنامه مذکور 15 عبارت دارد که با روش درجه بندی لیکرت 5 درجه‌ای کاملا مختلف تا کاملاً موافق توسط آزمودنی‌ها درجه‌بندی شده است. خستگی تحصیلی 5 عبارت (مطالب درسی خسته کننده هستند)، بی‌علاقگی تحصیلی 4 عبارت (احساس می‌کنم نسبت به مطالب درسی علاقه‌ای ندارم) و ناکارآمدی تحصیلی 6 عبارت (احساس می‌کنم نمی‌توانم از عهده مشکلات درسی بربیایم) دارد.

 

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا

 
+ نوشته شده در  شنبه ۷ بهمن۱۳۹۱ساعت 22:10  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه12 سؤالی كيفيت زندگي

پرسشنامه12 سؤالی كيفيت زندگي

(SF-12)

       از دهه 1930 مفهوم کیفیت زندگی مورد توجه دانشمندان علوم روان شناسی، اقتصاد، سیاست، جامعه شناسی و پزشکی به صورت یک موضوع میان رشته ای، قرارگرفت. به این ترتیب در خصوص معنی کیفیت زندگی تعابیر و تعاریف متعددی مطرح شد. سازمان جهانی بهداشت در سال 2000 این مفهوم را به این صورت تعریف کرده است: کیفیت زندگی، درک افراد از وضعیت خود در زندگی از نظر فرهنگ، سیستم ارزشی که در آن زندگی می‌کنند، اهداف، انتظارات، استانداردها و اولویت هایشان است، پس کاملاً فردی بوده و توسط دیگران قابل مشاهده نیست و بر درک افراد از جنبه های مختلف زندگی شان استوار است.

          برای سنجش کیفیت زندگی، پرسشنامه‌های متعددی وجود دارد که از این میان می‌توان به پرسشنامه 192 سئوالی پرسشنامه‌های فرم کوتاه و فرم 100 سئوالی سازمان جهانی بهداشت (WHOQOL-100 وWHOQOL-BREF) و پرسشنامه  36 و 26 سئوالی اشاره کرد. یکی از پرسشنامه هایی که اغلب به منظور سنجش سریع  مورد توجه قرار گرفته پرسشنامه کیفیت زندگی12 سؤالی است.

 

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  شنبه ۷ بهمن۱۳۹۱ساعت 22:2  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس اصلاح شده سبک های یادگیری کُلب3.1

مقیاس اصلاح شده سبک های یادگیری کُلب3.1

(ویرایش 2005)

مقیاس سبک‌های یادگیری کلب، جهت سنجش الگوی یادگیری تجربی (ELT)، در سال 1971 توسط دیوید کلب منتشر و از زمان انتشار آن پنج بار مورد تجدنظر قرار گرفته است و شامل نسخه‌های 1985، 1993، 1999 و نسخه 3.1 است که در سال 2005 منتشر شده است (کلب،2007).

مقیاس اصلاح شده 3.1 سبک‌های یادگیری که در سال 2005 توسط کلب و کلب منتشر شد، دارای 12 عبارت است. که هر 12 عبارت دارای 4 پاسخ بوده و آزمودنی باید پاسخ های خود رابرای هر عبارت بر حسب میزان شباهت با وی در پیوستاری از 1 تا 4 نمره‌گذاری کند. ( 4 حداکثر شباهت و 1 حداقل شباهت). مقیاس مداد کاغذی بوده و محدودیت زمانی از لحاظ اجرا ندارد. همچنین می‌توان آن را از مقاطع تحصیلی راهنمایی تا سطوح دانشگاهی اجرا کرد.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۱ دی۱۳۹۱ساعت 17:31  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس بهزیستی روان‌شناختی ریف - نسخه 54 عبارتی

مقیاس بهزیستی روان‌شناختی ریف

(RSPWB)

(نسخه 54 عبارتی)

معرفی

در دهه اخیر گرایش به بررسی جنبه‌های مثبت سلامت افزایش یافته است. ریف و کیز در دهه گذشته الگوی بهزیستی روان‌شناختی را پیشنهاد نمودند که به طور گسترده‌ای توسط پژوهشگران بررسی شد. بهزیستی روان‌شناختی یک مفهوم چند مولفه‌ای و دربرگیرنده:

1. پذیرش خود: یعنی نگرش مثبت نسبت به خود و
پذیرش جنبه‌های مختلف خود مانند ویژگی‌های خوب و بد و احساس مثبت درباره زندگی گذشته؛

2. روابط مثبت با دیگران: احساس رضایت و صمیمیت از رابطه با دیگران و درک اهمیت این وابستگی ها؛

3. خودمختاری: احساس استقلال و اثرگذاری در رویدادهای زندگی و نقش فعال در رفتارها؛

4. تسلط بر محیط: حس تسلط بر محیط، کنترل فعالیت های بیرونی و بهره گیری موثر از فرصت های پیرامون؛

5. زندگی هدفمند: داشتن هدف در زندگی و باور به اینکه زندگی حال و گذشته او معنادار است؛

6. رشد فردی: احساس رشد مداوم و دستیابی به تجربه‌های نو به عنوان یک موجود دارای استعدادهای بالقوه است.

ریف برای اندازه‌گیری این سازه‌ها، مقیاس‌های بهزیستی روان‌شناختی همچون پرسشنامه 20 عبارتی، 14 سوالی، 9 عبارتی و 3 عبارتی را طراحی کرد. پس از بررسی‌های اولیه نسخه اصلی مقیاس‌های بهزیستی روان‌شناختی که دارای 84 سوال است، تهیه شد (1989). به دلیل طولانی بودن این آزمون، نسخه 54 عبارتی پرسشنامه بهزیستی روان‌شناختی نیز طراحی شد. این پرسشنامه 6 مولفه اصلی الگوی بهزیستی روان‌شناختی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و بنابراین دارای 6 زیرمقیاس (هر زیرمقیاس شامل 9 عبازت) است. این پرسشنامه برای بزرگسالان تهیه شده و دارای نسخه کوتاه 18 عبارتی نیز است. آزمودنی باید در یک طیف لیکرت 6 درجه‌ای (1=کاملاً مخالفم تا 6=کاملاً موافقم) مشخص سازد که تا چه حد با هر یک از عبارات موافق یا مخالف است .

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۱ دی۱۳۹۱ساعت 17:22  توسط آزمون‌یار پویا  | 

دریافت پرسشنامه ها از طریق ایمیل

توجه                              توجه

به اطلاع اساتيد و دانشجويان عزيز می رساند از اين پس فايل 

 آزمون ها و پرسشنامه های موسسه آزمون يار پويا از طريق

 ايميل قابل دريافت خواهد بود.

ورود به سایت آزمون یار پویا

+ نوشته شده در  جمعه ۱۹ آبان۱۳۹۱ساعت 11:50  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس ارزیابی مراقبت از بیمار در حال مرگ

مقیاس ارزیابی مراقبت از بیمار در حال مرگ

معرفی

مقیاس ارزیابی مراقبت از بیمار در حال مرگ در سال 2009 توسط لی و همکاران به منظور ارزیابی نگرش‌های پرستارانی که از بیماران در حال مرگ مراقبت می‌کنند، ساخته شده است. این آزمون دارای 32 عبارت و چهار زیرمقیاس است. اولین زیرمقیاس آن که رنج جسمانی نام دارد، دارای 9 عبارت است که مواردی مانند خستگی، اختلال خواب، روابط اجتماعی محدود و ... را نشان می‌دهد و حاکی از ارزیابی فیزیولوژیکی منفی پرستار است. زیرمقیاس دوم بالیدگی نام دارد و شامل 8 عبارت است، این عامل بیانگر ارزیابی مثبت مراقبت کننده از جمله رشد، قدردانی یا بهبود روابط وی است.
زیرمقیاس سوم که فشار نام دارد، دارای 9 عبارت بوده و حاکی از ارزیابی روان شناختی منفی مراقبت کننده است. سرانجام زیر مقیاس
حمایت اجتماعی 6 عبارت است، ارزیابی خنثی مراقبت کننده را نشان می‌دهد. این آزمون یک ابزار خودگزارشی است.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳ مهر۱۳۹۱ساعت 21:33  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس پذیرش اجتماعی مارلو- کراون

مقیاس پذیرش اجتماعی مارلو- کراون

معرفی

مقیاس آزمون پذیرش اجتماعی توسط مارلو و کراون به منظور سنجش میزان پذیرش اجتماعی افراد ساخته شد. گروهی از انسان ها همیشه مطابق با نظرات و اعتقادات خود صحبت می‌کنند. اگر از آنها در مورد موضوعی سئوال شود باصداقت به سئوالات پاسخ می‌دهند، در عقاید خود ثابت قدم هستند و تحت هر شرایطی پاسخ یکسان به سوالات می‌دهند، حتی اگر پاسخ های آنها طرد اجتماعی به دنبال داشته باشد.
گروهی دیگر طوری حرف می‌زنند که مورد تایید دیگران قرار بگیرند. اگر از آنها در مورد موضوعی سؤالی شود طوری پاسخ می‌دهند که فکر می‌کنند دیگران دوست دارند آن طور پاسخ داده شود. سعی می‌کنند با قواعد و هنجارهای اجتماعی سازگاری نشان دهند و از طرد اجتماعی در امان بمانند.

مقیاس پذیرش اجتماعی مارلو- کراون یکی از معتبرترین مقیاس‌های سنجش پذیرش اجتماعی است. این آزمون دارای 33 عبارت است و آزمودنی باید با انتخاب یکی از گزینه‌های بلی یا خیر موافقت یا مخالفت خود با هر یک از عبارات آن را مشخص نماید. پاسخ های آزمودنی‌ها به وسیله کلید مقیاس تطبیق داده می‌شود و جمع مطابقت پاسخ ها با کلید مقیاس نتیجه کلی را برای هرفرد مشخص می‌کند.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳ مهر۱۳۹۱ساعت 21:25  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه عدالت سازمانی

پرسشنامه عدالت سازمانی

این پرسشنامه دارای 20 عبارت و جهت بررسی وضعیت عدالت و اجرای نوع عدالت در سازمان‌ها ایجاد گردیده است. پرسشنامه عدالت سازمانی توسط نیهوف و مورمن (1993) ساخته شده است دارای سه خرده مقیاس زیر است: عدالت توزیعی، عدالت رویه­ای و عدالت تعاملی است. از جمع این سه حیطه نیز عدالت سازمانی کلی حاصل می­شود (سقاییان،1390).

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا

+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۱ مرداد۱۳۹۱ساعت 23:32  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه خود ارزشیابی عملکرد شغلی

پرسشنامه خود ارزشیابی عملکرد شغلی

این آزمون که در اصل یک مقیاس درجه­بندی گرافیک بوده و برای ارزشیابی مدیران از عملکرد کارکنان ساخته شده است، دارای دو فرم ارزشیابی گروه مدیران و گروه کارکنان غیرمدیر است. پاترسون و همکارانشان اظهار داشتند که به‌وسیله­ این پرسشنامه سرپرستان می­توانند زیردستان خود را به­طور دقیق و روشن ارزشیابی کنند (سقاییان،1390).

 

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۱ مرداد۱۳۹۱ساعت 23:23  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه امنیت شغلی

پرسشنامه امنیت شغلی

این پرسشنامه با هدف دستیابی و شناسایی عوامل تهدیدکننده امنیت شغلی در محیط کار که از نظر کارکنان به‌عنوان عامل اساسی و مهم در تهدید امنیت شغلی به شمار می­رود تهیه شده است. این پرسشنامه شامل 30 سؤال 5 گزینه‌ای است. این پرسشنامه برای اولین بار توسط نیسی (1379)، ساخته و مورد استفاده قرار گرفته است، سپس در سال 1381 توسط نیسی و سید محمودیان سؤالات آن تعدیل گردید.

این پرسشنامه با هدف دستیابی و شناسایی عوامل تهدیدکننده امنیت شغلی در محیط کار که از نظر کارکنان بعنوان عامل اساسی و مهم در تهدید امنیت شغلی به شمار می­رود تهیه شده است.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۱ مرداد۱۳۹۱ساعت 23:16  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه تعارض نوجوان با والدین

پرسشنامه تعارض نوجوان با والدین

نسخۀ کوتاه

پرسشنامه رفتار متعارض در سال 1979 توسط پرینز و همکاران ساخته شد. نسخۀ اصلی این ابزار که دارای 75 عبارت بود، ادراک نوجوان از میزان تعارض و رابطۀ منفی با والدینش را مورد ارزیابی قرار می‌داد. نسخۀ کوتاه این مقیاس فرم 20 عبارت کنونی است که میزان تعارض نوجوان با والدینش را می‌سنجد. این پرسشنامه دارای دو فرم جداگانه، یکی مخصوص مادر و دیگری مخصوص پدر است.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۱ مرداد۱۳۹۱ساعت 23:11  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس‌های چند وجهی منبع کنترل سلامت

مقیاسهای چند وجهی منبع کنترل سلامت

 (MHLC)

مقیاس چند وجهی منبع کنترل سلامت در سال 1978توسط والستون و همکاران به منظور تعیین منبع کنترل سلامت افراد ساخته شد. اين موضوع که شخصي داراي محور کنترل سلامتي (منبع کنترل سلامت) از نوع دروني يا بيروني باشد، براساس يک مجموعه مشخصات است. اين مشخصات و ويژگي‌ها به صورت مقياس‌بندي شده وجود دارد و به تعيين نوع محور کنترل سلامتي در افراد مي‌پردازد.

مقياس‌هاي تک‌بعدي در زمينه سنجش نوع کنترل ابتدا توسط والستون و همكاران طراحي شد. اين محققان يک مقياس سه گزينه‌اي با معيار هشت‌گانه ليکرت جهت اندازه‌گيري عمومي محور کنترل سلامتي ارائه دادند؛ سپس به ترکيب مقياس تک‌بعدي HLC و IPC پرداختند و مقياس چند بعديMHLC را ايجاد کردند. مقياس MHLC شامل  2 فرم 18 عبارتی و سه زیرمقیاس با معيار شش‌گانه ليکرت است:

1-  منبع کنترل سلامت درونی (IHLC): شامل درجه اعتقاد فرد به اين امر که عوامل داخلي و رفتارهايش مسؤول بيماري و سلامت او است.

2-  منبع کنترل سلامت مربوط به افراد موثر (PHLC) : شامل درجه اعتقاد فرد به اين امر که سلامت او به وسيله افراد ديگر تعيين مي‌شود.

3- منبع کنترل سلامت مربوط به شانس (CHLC) : شامل درجه اعتقاد فرد به اين امر است که سلامت او وابسته به شانس، بخت، اقبال و سرنوشت او است.

 

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۶ تیر۱۳۹۱ساعت 16:44  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس نگرش های ناکارآمد

مقیاس نگرش های ناکارآمد فرم کوتاه

(DAS)

       مقیاس نگرش‌های ناکارآمد در سال 1978 توسط ویسمن و همکاران به منظور سنجش میزان نگرش ناکارآمد افراد و بر مبنای پرسشنامه اصلی بک ساخته شد.
آزمون اصلی دارای 40 عبارت و 7 زیرمقیاس است. نسخۀ کنونی این پرسشنامه دارای 10عبارت است و به صورت تک عاملی نگرش‌های ناکارآمد آزمودنی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۶ تیر۱۳۹۱ساعت 13:0  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه کمال گرایی نوروتیک

پرسشنامه کمال گرایی نوروتیک

(NPQ)

پرسشنامه کمال‌گرایی نوروتیک در سال 1994 به منظور سنجش کمال گرایی نوروتیک در افراد مبتلا به اختلالات خوردن توسط میتزمن و همکاران ساخته شد. این ابزار 42 ماده‌ای تجارب کمال‌گرایی که حالت روان‌رنجورگرایانه یا خود تخریب‌گر پیدا کرده‌اند را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بر خلاف کمال‌گرایی مطلوب که در آن اهداف واقع گرایانه با پاداش‌های مربوط به موفقیت همراه می‌شوند، کمال‌گرایی نوروتیک شامل تعیین معیارهای دست نیافتنی، بزرگ کردن اثرات منفی شکست و احساس ناامیدی است. کمال‌گرایی نوروتیک با احساس حقارت، افسردگی، خجالت و گناه ارتباط دارد. کمال‌گرایی نوروتیک به عنوان یکی از عوامل پیش بینی کنندۀ پدیداری و دوام اختلالات خوردن محسوب می‌شود.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت 19:33  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه فرزندپروری یانگ

پرسشنامه فرزندپروری یانگ

       پرسشنامه فرزندپروری يانگ که يك ابزار اوليه براي شناسايي ريشه‌هاي دوران كودكي طرح واره‌ها است در سال 2003 توسط يانگ تهيه شده است. اين پرسشنامه 72  عبارت دارد كه در آن پاسخ دهنده پدر و مادر خود را به طور جداگانه، براساس نوع رفتاري كه با وي داشته‌اند، در يك مقياس شش درجه‌اي رتبه بندي مي‌كند. اين ابزار داراي 17زيرمقياس: محروميت عاطفي، رها کردن، بي اعتمادي/ بدرفتاري ، نقص/ شرم، شکست، وابستگي/ بي‌کفايتي، آسيب‌پذيري در مقابل ضرر يا آسيب، خود تحول نايافته / گرفتار، اطاعت، ايثار، بازداري هيجاني، معيارهاي سرسختانه/، استحقاق/ بزرگ منشي، خويشتنداري و خودانضباطي ناكافي، پذيرش جويي/ جلب توجه، منفي گرايي/ بدبيني و تنبيه. هر يک از اين زيرمقياس‌ها ريشه‌هاي محتمل براي هر يک از طرحواره‌ها را نشان مي‌دهند. براي مثال زيرمقياس محروميت عاطفي ريشه طرحواره محروميت عاطفي مربوط به پدر يا مادر را نشان مي‌دهد.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا

2. young


برچسب‌ها: پرسشنامه فرزندپروری یانگ
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۹ فروردین۱۳۹۱ساعت 11:45  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه­ مشکلات غذا خوردن کودک

پرسشنامه­ مشکلات غذا خوردن کودک

 از آنجائی‌که پرسشنامه­ای در زمینه­ سنجش مشکلات غذا خوردن در ایران وجود ندارد، پرسشنامه­ مشکلات غذا خوردن ابزار دیگر - گزارشی است که به بررسی مشکلات غذا خوردن کودک در وعده­های غذایی می­پردازد و توسط مادر تکمیل می­شود. این آزمون برای سنین 6 تا 36 ماه تهیه شده است و توسط لویسنون (2005) جمع‌آوری و توسط زینالی، مظاهری و صادقی (1389) به فارسی برگردانده شده و مطالعه اولیه بر روی آن انجام داده­اند.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا


[1] - The feeding problem questionnaire

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۴ فروردین۱۳۹۱ساعت 23:22  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس تجارب معنوی روزانه

مقیاس تجارب معنوی روزانه

این مقیاس اولین بار توسط اندروود و ترسی (2002) برای تهیه یک ابزار چند‌ بعدی از معنویت ساخته شد تا بتواند به طور مؤثری در مطالعات سلامت که حیطه‌های متفاوتی از مذهب و معنویت را مورد بررسی قرار می‌دهند، مورد استفاده واقع شود. این مقیاس قصد دارد ادراک فرد از یک نیروی برتر (اله[1]، خدا) در زندگی روزمره و ادراک او را از تعاملش با این وجود مافوق جهان مادی مورد سنجش قرار دهد. گزینه‌های مقیاس تلاش دارند تا به جای عقاید و رفتارهای خاص، تجارب معنوی افراد در طول زندگی روزانه را مورد سنجش قرار دهند. این مقیاس دارای 16 ماده است که مفاهیمی ازقبیل ارتباط، لذت و احساس تعالی، قدرت، راحتی، آرامش،کمک و یاری خداوند، هدایت خداوند، دریافت عشق خداوند، احساس حیرت، شکرگزاری، محبت توأم با دلسوزی و احساس نزدیکی به خداوند را مورد سنجش قرار می‌دهد.

 

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا

[1]- divine

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۴ فروردین۱۳۹۱ساعت 23:15  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه چند بُعدی خشم مربوط به مدرسه

پرسشنامه چند بُعدی خشم مربوط به مدرسه

پرسشنامه چند بُعدی خشم مربوط به مدرسه در سال 1998 توسط اسمیت، فورلانگ و بیتز به منظور ارزیابی ابعاد هیجانی، شناختی و رفتاری خشم در محیط مدرسه ساخته شده است. این آزمون یک ابزار خودگزارشی است که از 36 عبارت تشکیل شده است. پرسشنامه چند بُعدی خشم مربوط به  مدرسه دارای سه زیرمقیاس تجربه کردن خشم[1] (13 عبارت) ، خصومت (6 عبارت) و ابراز خشم (17 عبارت ) است. زیرمقیاس ابراز خشم خود به  دو زیرمقیاس ابراز مخرب ( 9 عبارت) و سازگاری مثبت ( 8 عبارت) تقسیم می‌شود.

 

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا


 

+ نوشته شده در  جمعه ۲۵ آذر۱۳۹۰ساعت 19:46  توسط آزمون‌یار پویا  | 

آزمون اضطراب پیشرفت (تحصیلی)

آزمون اضطراب پیشرفت (تحصیلی)

(AAT)

معرفی

آزمون اضطراب پیشرفت در سال 1960 توسط آلپرت و هابر به منظور ارزیابی اضطراب مربوط به پیشرفت تحصیلی ساخته شد. این مقیاس یک ابزار خودگزارشی است که از 19 عبارت تشکیل شده است.

آزمون اضطراب پبشرفت دارای دو زیرمقیاس اضطراب تسهیل کننده که میزان اضطراب برانگیزاننده را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و زیرمقیاس اضطراب تضعیف کننده که میزان اضطرابی را که در عملکرد اختلال ایجاد می‌کند، ارزیابی می‌کند، است. برای هر یک از این دو زیرمقیاس نمره جداگانه‌ای محاسبه می‌شود. این مقیاس عملکرد تحصیلی، به ویژه استعداد کلامی، را بهتر از آزمون‌های اضطراب عمومی پیش‌بینی می‌کند.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳ آبان۱۳۹۰ساعت 19:15  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه تعهد مذهبی-10

پرسشنامه تعهد مذهبی-10

معرفی

     آزمون تعهد مذهبی در سال 2003  توسط ورتیگتون و همکاران به منظور سنجش میزان تعهد مذهبی افراد ساخته شد. تعهد مذهبی نشان می‌دهد که یک فرد تا چه حدی درگیر امور مذهبی است. فردی که تعهد مذهبی دارد به ارزش‌ها، باورها و تکالیف مذهبی خود پایبند و وفادار است و از آنها در زندگی روزمره‌اش بهره می‌گیرد. به عبارت دیگر تعهد مذهبی نشان دهنده میزان زمانی که فرد به فعالیت های مذهبی انفرادی می‌پردازد، صرف پیوندجویی مذهبی و شرکت در فعالیت‌های نهادهای مذهبی می‌کند و میزان اهمیت باورهای مذهبی برای فرد است. می‌توان تعهد مذهبی را به دو زیرشاخه تقسیم کرد: تعهد مذهبی درون فردی و تعهد مذهبی میان فردی. تعهد مذهبی درون فردی شامل ارزش‌گذاری فردی به عقاید مذهبی و پایبندی و وفاداری به مقدسات است، در حالی‌که تعهد مذهبی میان فردی به تمایل رفتاری برای شرکت در فعالیت‌های مذهبی اشاره دارد.

به همین دلیل پرسشنامه تعهد مذهبی دارای دو زیرمقیاس تعهد مذهبی درون فردی و تعهد مذهبی میان فردی است.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  جمعه ۱۳ آبان۱۳۹۰ساعت 19:5  توسط آزمون‌یار پویا  | 

شاخص رضایت شغلی

شاخص رضایت شغلی

 (IJS)

معرفی

  شاخص رضایت شغلی یک ابزار خودگزارشی 25 عبارتی است که به منظور ارزیابی میزان رضایت شغلی کارکنان در سال 1993 توسط کینگ پارک و هادسون ساخته شده است. از اطلاعات مربوط به رضایت شغلی کارکنان می‌توان در  طیف گسترده‌ای از گزارشات و پژوهش‌ها استفاده کرد. علی‌رغم نیاز به چنین اطلاعاتی، غالباً دستیابی به یک ابزار پایا، استاندارد و معتبر در این زمینه مشکل است. به نظر می‌رسد شاخص رضایت شغلی به عنوان یک مقیاس پایا و روا می‌تواند این مشکل را تا حدودی برطرف سازد.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۷ مهر۱۳۹۰ساعت 20:15  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه خودکارآمدی تحصیلی دانشجویان

پرسشنامه خودکارآمدی تحصیلی دانشجویان

 (CASES)

معرفی

پرسشنامه خودکارآمدی تحصیلی دانشجویان در سال 1988 توسط اون و فرامن به منظور اندازه‌گیری اعتقادات خودکارآمدی تحصیلی دانشجویان تهیه شده است. اون و فرامن در ساخت این پرسشنامه از نظرات 7 کارشناس آموزش استفاده کردند. این آزمون دارای 33 عبارت است و بر اساس مقیاس 5 درجه‌ای لیکرت است و میزان اعتماد دانشجو در ارتباط با یادداشت برداشتن، سوال پرسیدن، توجه در کلاس، استفاده از کامپیوتر و غیره را می‌سنجد. به دلیل اینکه عبارت 28 مربوط به آزمایشگاه می‌شد و همه رشته‌ها درس آزمایشگاهی ندارند، در نسخه فارسی این سوال حذف شده است. بر این اساس تعداد عبارات به 32 سوال تقلیل یافته است.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۹ مهر۱۳۹۰ساعت 22:8  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس چند بُعدی حس شوخ طبعی

مقیاس چند بُعدی حس شوخ طبعی

 (MSHS)

مقیاس چند بُعدی حس شوخ طبعی در سال 1997 توسط تورسون و پاول به منظور ارزیابی میزان حس شوخ طبعی فردی به عنوان مکانیزمی که در مقابله با مسائل زندگی به افراد کمک می‌کند، ساخته شد. این مقیاس دارای 4 عامل:

1. شوخ طبعی، خلاقیت و استفاده اجتماعی از شوخ طبعی،

2. استفاده مقابله‌ای از شوخ طبعی،

3. نگرش نسبت به افراد شوخ طبع و

 4. نگرش نسبت به خود شوخ طبعی است.

البته از آنجایی که در همه پژوهش‌ها این 4 عامل به دست نیامده است، توصیه می‌شود که حتماً نمره کلی آزمون هم محاسبه شود. مقیاس چند بعدی حس شوخ طبعی یک ابزار خودگزارشی 24 عبارتی است.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۲ مهر۱۳۹۰ساعت 20:22  توسط آزمون‌یار پویا  | 

پرسشنامه هوش اخلاقی

پرسشنامه هوش اخلاقی

 (MCI)

 همچنین هوش اخلاقی به عنوان توانایی کاربرد اصول اخلاق جهانی در اخلاقیات، اهداف و مراودات  یک فرد از روی قاعده است (لنیک و کیل، 2005). یک برداشت از این تعریف، آن است که اخلاقیات به عنوان اولویت است، یعنی بدان معنا که افراد دارای تمایل ذاتی برای فعالیت با درستی، مسئولیت، دلسوزی و بخشندگی دارند. هوش اخلاقی اعتقاد عمیق فرد و ارزش‌های اوست که تمامی افکار و فعالیت‌ها را هدایت می‌کند و فرایند تصمیم‌گیری اخلاقی مشروط به عوامل دموگرافیکی چون جنسیت، نژاد، ملیت یا فعالیت مذهبی نیست. (فورد وریچاردسون، 1994؛ مارتین، رااو و اسلون ، 2008).

 پرسشنامه هوش اخلاقی شامل 40 عبارت است. لنیک، کیل و جوردن (2011) برای هوش اخلاقی 10 شایستگی را در نظر گرفته‌اند:

1-    عمل کردن مبتنی بر اصول، ارزش ها و باورها

2-    راستگویی

3-    استقامت و پافشاری برای حق (ایستادگی بخاطر حقیقت)

4-    وفای به عهد

5-    مسئولیت‌پذیری برای تصمیمات شخصی

6-     اقرار به اشتباهات و شکست ها

7-    قبول مسئولیت برای خدمت به دیگران

8-    فعالانه علاقه مند بودن به دیگران (اهمیت دادن خود جوش به دیگران)

9-    توانایی در بخشش اشتباهات خود

10-  توانایی در بخشش اشتباهات دیگران

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۰ساعت 20:56  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقياس چند رویکردی گرايش به خودکشی

مقياس چند رویکردی گرايش به خودکشی

(MAST)

 

هدف: اندازه‌گیری میزان گرایش به خودکشی در نوجوانان.

معرفی

این مقیاس یک ابزار با 30 عبارت است که برای سنجش میزان گرایش به خودکشی در میان نوجوانان طراحی شده است. این مقیاس بر این فرض استوار است که رفتار خودکشی حول اختلافی اساسی در میان رویکردهای مربوط به مرگ و زندگی اتفاق می‌افتد.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا


 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۶ شهریور۱۳۹۰ساعت 17:50  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مقیاس مراحل آمادگی برای تغییر و اشتیاق برای درمان اعتیاد

مقیاس مراحل آمادگی برای تغییر و اشتیاق برای درمان اعتیاد

 ((SOCRATES

پرسشنامه فردی مصرف مواد

 (SOCRATES 8D)

معرفی

مقیاس مراحل آمادگی برای تغییر و اشتیاق برای درمان در سال 1996 توسط میلر و تونیگان به منظور ارزیابی میزان اشتیاق افراد الکلی برای ایجاد تغییر ساخته شد، اما امروزه از این ابزار برای ارزیابی معتادین به دیگر انواع مواد مخدر غیر از الکل نیز استفاده می‌شود. این مقیاس دارای نسخه‌های مختلفی است که از جمله آنها می‌توان به پرسشنامه فردی مصرف مواد/ الکل (پرسشنامه حاضر) که دارای 19 عبارت است، پرسشنامه 32 عبارتی مواد/ الکل مربوط به شریک زندگی مردان، پرسشنامه 32 عبارتی مواد/ الکل مربوط به شریک زندگی زنان، پرسشنامه 32 عبارتی الکل مربوط به شریک زندگی مردان و پرسشنامه 32 عبارتی الکل مربوط به شریک زندگی زنان اشاره کرد. مقیاس مراحل آمادگی برای تغییر و اشتیاق برای درمان دارای 3 زیرمقیاس بازشناسی، دوسوگرایی و اقدامات به عمل آمده است. زیرمقیاس بازشناسی نشانگر آگاهی آزمودنی نسبت به وجود مشکل و تمایل وی نسبت به ایجاد تغییر است. زیرمقیاس دوسوگرایی بیانگر شک و عدم اطمینان آزمودنی نسبت به وجود مشکل و آسیب‌ها است و زیرمقیاس اقدامات انجام شده در برگیرنده فعالیت‌هایی است که فرد به منظور ایجاد تغییر انجام داده است.

توجه: این آزمون جهت بهره‌برداری علاقمندان، در موسسه آزمون‌یارِ پویا موجود است.

ورود به سایت آزمون یار پویا


 

+ نوشته شده در  جمعه ۲۸ مرداد۱۳۹۰ساعت 17:34  توسط آزمون‌یار پویا  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر